Kim przyleci do Moskwy. Jeszcze w kwietniu poda rękę Putinowi

TVN24


Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przybędzie w tym miesiącu do Rosji na spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem - poinformował w czwartek Kreml w komunikacie. Wizyta odbędzie się na zaproszenie Putina. Dokładnego terminu ani miejsca spotkania nie podano.

Według japońskiej agencji Kyodo, powołującej się na anonimowe źródła oficjalne w obu krajach, wizyta Kima rozpocznie się w środę i potrwa trzy dni. Kim ma przyjechać specjalnym pociągiem i spotka się z Putinem na Wyspie Rosyjskiej koło Władywostoku.

Szczyt Kim-Putin

W środę dziennik "Izwiestija" napisał, powołując się na źródło w MSZ Rosji, że pierwsze od ośmiu lat spotkanie przywódców obu państw odbędzie się zapewne przed wizytą Putina w Pekinie, zaplanowaną na 26-27 kwietnia. Putin i Kim mają rozmawiać m.in. o współpracy gospodarczej w warunkach sankcji. Moskwa - jak się oczekuje - opowie się za koniecznością osłabienia restrykcji wobec Pjongjangu.

Ekspert ds. spraw koreańskich z Rosyjskiej Akademii Nauk Jewgienij Kim przewiduje, że w trakcie rozmów może pojawić się kwestia obywateli północnokoreańskich pracujących na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ do końca tego roku wszyscy obywatele Korei Północnej pracujący na podstawie kontraktów powinni opuścić Rosję. Ich liczbę ekspert szacuje na 35-40 tysięcy. Jak zauważa naukowiec, jest to znacząca siła robocza dla rosyjskiego regionu i jej odpływ może stworzyć problemy dla tamtejszej gospodarki.

O wizycie przywódcy Korei Północnej w Rosji od dłuższego czasu piszą media w Seulu, które podawały ostatnio, że Kim Dzong Un odwiedzi Władywostok 23 lub 24 kwietnia. Kreml potwierdzał jedynie, że przygotowania do wizyty północnokoreańskiego przywódcy w Rosji trwają.

Pierwsze spotkanie twarzą w twarz

Od objęcia władzy w Korei Północnej w 2011 roku Kim Dzong Un kilkakrotnie spotykał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem, a także dwukrotnie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak dotąd – przynajmniej oficjalnie - nie rozmawiał jednak twarzą w twarz z prezydentem Putinem. Reuters zwraca uwagę, że szczyt Rosja-Korea Północna zapowiedziano w czasie, kiedy administracja USA zabiega o porozumienie z przywódcą Korei Północnej, mające położyć kres napięciom nuklearnym na Półwyspie Koreańskim. Dwa dotychczasowe spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem nie doprowadziły do porozumienia w sprawie denuklearyzacji. Przedstawiciele administracji sugerują możliwość trzeciego szczytu USA-Korea Północna. Departament Stanu USA informował we wtorek, że w środę i w czwartek specjalny wysłannik USA ds. Korei Północnej Stephen Biegun ma rozmawiać w Moskwie o denuklearyzacji Korei Północnej. Jako cel tych rozmów podano "przedyskutowanie wysiłków w celu przyspieszenia ostatecznej, w pełni weryfikowalnej denuklearyzacji Korei Północnej".

Autor: momo/adso/kwoj / Źródło: PAP