Koalicjanci zaatakują jeszcze w sobotę?

TVN24

Aktualizacja:

Akcja militarna przeciw dyktatorowi Libii rozpocznie się w sobotę, kilka godzin po nadzwyczajnym szczycie w Paryżu poświęconym Libii - poinformował w piątek wieczorem w wywiadzie dla BBC ambasador Francji przy ONZ, Gerard Araud. Wcześniej szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe oznajmił, że wszystko jest przygotowane do uderzenia. Według Baracka Obamy, Muammar Kaddafi otrzymał już wystarczającą ilość ostrzeżeń, aby nie atakować własnych obywateli. Pomimo tego i deklaracji o zawieszeniu broni, wojska reżimu mają nadal atakować rebeliantów. - To kłamstwa mediów - twierdzi przedstawiciel władz.

POLSKA AKCJA HUMANITARNA APELUJE O POMOC DLA LIBIJCZYKÓW. ZOBACZ, JAK POMÓC.

09:37 - Libijskie lotnictwo jest uziemione i nie jest wykorzystywane w walkach. Zawieszenie broni jest prawdziwe, solidne i wiarygodne - stwierdził zastępca ministra spraw zagranicznych MSZ Khaled Kaalim. Zdaniem reżimu to rebelianci atakują wioski i miejscowości starając się sprowokować interwencję zagraniczną.

09:35 W wyniku walk z wojskiem Kaddafiego w Bengazi zginęło od rana już osiem osób - twierdzi telewizja Al Dżazira.

05:35 W Benghazi słychać było duży wybuch po kanonadzie ognia przeciwlotniczego. Świadkowie donoszą o spadającym w płomieniach myśliwcu - donosi w sobotę rano agencja Reutera.

01.53 Libijski wiceminister spraw zagranicznych Khaled Kaaim oskarżył w nocy z piątku na sobotę powstańców o próby zerwania zawieszenia broni. Bojownicy mieli zaatakować siły rządowe około 80 km na południe od Bengazi. - Armia nie podejmuje przeciw nim żadnych działań, ponieważ nie chcemy pogwałcić zawieszenia broni - zapewnił wiceminister.

01:30 Muammar Kaddafi powiedział, że nie ma usprawiedliwienia dla rezolucji ONZ (ustanawiającej strefę zakazu lotów nad Libią). Dyktator nazwał ją "jawnym kolonializmem" - informuje Al Dżazira.

00:20 Akcja militarna przeciw dyktatorowi Libii rozpocznie się w sobotę, kilka godzin po nadzwyczajnym szczycie w Paryżu poświęconym Libii - poinformował w piątek wieczorem w wywiadzie dla BBC ambasador Francji przy ONZ, Gerard Araud. Szczyt ma zakończyć się o 15.30 deklaracją Nicolasa Sarkozy'ego.

21:50 Zastępca ministra spraw zagranicznych Libii Khaled Kaalim zapewnia, że ogłoszone wcześniej zawieszenie broni jest przestrzegane. Wzywa też przedstawicieli Turcji, Malty, Chin i Niemiec, aby jak najszybciej przybyli do Libii i niezależnie nadzorowali rozejm. Zaprosił też ONZ do wysłania misji, która miałaby ustalić stan faktyczny w kraju. Doniesienia agencji o walkach i bombardowaniach nawał kłamstwami. - W większości libijskich miast jest cisza i spokój - powiedział Kaalim. Urzędnik zapewnił też, że siły rządowe nie zamierzają wkraczać do Bengazi. Będą jednak w pobliżu, bo zapewniają bezpieczeństwo ludziom

USS Bataan płynie do Libii
 
US Navy

21:40 Przedstawiciel władz rebelii w Misracie twierdzi, że udało się odeprzeć atak wojsk Kaddafiego. Siły rządowe miały ponieść "ciężkie starty". - Kaddafi to największy kłamca świata - stwierdził opozycjonista w nawiązaniu do deklaracji reżimu o zawieszeniu broni.

21:30 Bengazi wstrząsnęła silna eksplozja. Nad miastem było słychać przelatujący samolot - twierdzi reporter agencji AFP. Wybuchła tez kanonada, rebelianci strzelali z dziełek przeciwlotniczych do niezidentyfikowanej maszyny.

20:50 - Pomimo zawieszenia broni ogłoszonego przez reżim, wojsko nadal prze w kierunku Bengazi. Walki toczą się już 50 km od miasta - twierdzą rozmówcy Al Dżaziry. Według rebeliantów nie ustało też bombardowanie Misraty. W mieście miało już zginąć w piątek 25 osób.

19:45 Do baz na Sycylii wyruszą dwa dywizjony RAF wyposażone w Tornada - twierdzi BBC. Jeden z nich specjalizuje się w niszczeniu stacji radarowych i obezwładnianiu systemów obrony przeciwlotniczej, drugi w atakach za pomocą rakiet cruise Storm Shadow, przeznaczonych do niszczenia ważnych celów (centra dowodzenia, wzmocnione hangary i lotniska).

19:40 Rząd Malty zapowiedział, że nie zezwoli na wykorzystanie swojego terytorium przez siły zbrojne państw wymuszających strefę zakazu lotów nad Libią. Zdaniem Maltańczyków, atak lotniczy w ogóle nie jest potrzebny, wystarczy ściśle przestrzegane zawieszenie broni.

19:35 - Mamy wyraźny cel, nasza sprawa jest sprawiedliwa, a nasza koalicja jest silna - oświadczył Obama w swoim wystąpieniu na temat Libii. Prezydent zapewnił, że USA nie mają zamiaru wysyłać do akcji sił lądowych. - Naszym celem jest wyłącznie zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej - oświadczył Obama.

19:25 - Kaddafi ma teraz wybór. Musi natychmiast wprowadzić zawieszenie broni, wycofać się z miast opanowanych przez rebelię, przywrócić do nich dostawy prądu i wody. To nie podlega negocjacjom. Jeśli tego nie zrobi, społeczność międzynarodowa odpowie konsekwencjami - powiedział Barack Obama. Amerykański prezydent uważa, że Kaddafi otrzymał już wystarczającą ilość ostrzeżeń, żeby nie atakował własnych obywateli.

19:20 - Zakończenie wojskowego planowania operacji, mających na celu ochronę powstańców libijskich przed atakami sił Kadafiego, powinno nastąpić w niedzielę - powiedziała rzeczniczka NATO, Carmen Romero.

ZOBACZ FOTORELACJĘ REPORTERA 24 Z LIBII

19:15 Myśliwce Francji i Wielkiej Brytanii mogą przelecieć nad Libią w "symbolicznym geście" jeszcze przed sobotnimi rozmowami w sprawie interwencji organizowanymi w Paryżu przez Nicoalasa Sarkozy'ego - twierdzi Reuters. Na te rozmowy wybiera się Donald Tusk. Premier miał zaplanowaną w sobotę wizytę w Londynie, ale wydarzenia w Libii wymusiły zmianę planów.

19:14 Władze rebeliantów są w kontakcie z państwami zachodnimi i mają wskazywać cele lądowe do ataków lotniczych - twierdzi agencja AFP.

18:54 Amerykanie kierują na Morze Śródziemne kolejny okręt desantowy i kilka towarzyszących mu mniejszych jednostek. USS Bataan ma wzmocnić amerykańskie siły w regionie 23 marca. W pobliżu Libii jest już okręt desantowy USS Kearsarge, który według oficjalnego komunikatu ma być przez USS Bataan zluzowany. 18:47 Rząd w Trypolisie zapewnia, że już przestrzega ogłoszonego rozejmu. Co innego uważają jednak rebelianci twierdząc, że siły wierne Kaddafiemu nadal do ich strzelają.

18:04 Gotowość do rozpoczęcia libijskiej operacji potwierdza też Pentagon: "Zawsze utrzymujemy stan wysokiej gotowości, by zapewnić pełną zdolność wykonania każdego rozkazu, jaki może do nas zostać skierowany".

17:51 Libia poprosiła władze Malty i Turcji o pomoc w nadzorowaniu zawieszenia broni - powiedział libijski minister spraw zagranicznych Moussa Koussa. Przedstawiciel reżimu zapewnił tez, że wojsko nie przeprowadziło żadnych ataków w piątek.

17:29 Wszystko jest przygotowane do uderzenia, oznajmił szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe. Paryż podkreśla, że musi przeanalizować przebieg zawieszenia broni ogłoszonego przez Muammara Kaddafiego.

- Musi być wprowadzone na całym terytorium Libii, a nie tylko w Bengazi. Sądzimy, że Libia powinna wypełnić wszystkie warunki rezolucji ONZ - podkreślił Juppe.

16:48 Według przedstawiciela powstańczej Tymczasowej Rady Narodowej z siedzibą w Bengazi, siły Kaddafiego wciąż bombarduję Adżdabiję i Misratę.

16:20 Dowódca libijskich powstańców Chalifa Heftir oświadczył, że deklarowane zawieszenie broni "nie ma znaczenia" dla opozycji. - Kadafi blefuje. Kadafi nigdy nie mówi prawdy. Cały świat wie, że on jest kłamcą. On, jego synowie, cała rodzina i wszyscy, którzy są z nim, są kłamcami - powiedział na konferencji prasowej Heftir.

16:10 - Włochy są gotowe wziąć pełny udział w operacji militarnej w Libii - oświadczył minister obrony Ignazio La Russa. Neapol ma być centrum i dowodzenia na wypadek interwencji. Siedem włoskich baz lotniczych jest gotowych do przyjęcia samolotów "sojuszniczych". - Kilka państw już poprosiło Włochy o zgodę na skorzystanie z lotnisk - powiedział La Russa.

16:00 Niemcy mogą pośrednio wspomóc NATO w operacji militarnej w Libii. - Jesteśmy gotowi wysłać do Afganistanu załogi samolotów AWACS, by w ten sposób odciążyć NATO w przypadku ewentualnej interwencji wojskowej w Libii - zasygnalizowała w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

15:50 - Rezolucja ONZ była tylko jednym z kroków. Społeczność międzynarodowa będzie nadal rozważać różne rozwiązania - stwierdziła Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton. Szefowa amerykańskiej dyplomacji stwierdziła, że końcowym skutkiem rezolucji musi być "odejście" Kaddafiego. Według Clinton, najważniejsze jest teraz zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej Libii. - Chcemy widzieć wojska rządowe faktycznie wycofujące się z wschodu kraju. Nie jest jeszcze jasne, czy decyzja o zawieszeniu broni ma realny skutek - powiedziała sekretarz stanu.

15:39 Egipt zawiesza wszystkie loty cywilne nad Libią, dostosowując się do postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - informuje "Al-Masry Al-Youm".

15:23 Al Jazeera donosi o ciężkich walkach na południowym podejściu do Adżdabii, 160 km od Bengazi.

15:10 Polski minister obrony narodowej Bogdan Klich powtórzył, że resort nie przewiduje udziału naszych żołnierzy w operacji bojowej przeciwko Libii w jakiejkolwiek formie. Natomiast - dodał Klich - Polska bierze pod uwagę możliwość wsparcia dla operacji pomocy humanitarnej dla potrzebujących uchodźców.

14:50 - Polska nie zaangażuje swoich sił zbrojnych w operację w Libii - oświadczył Donald Tusk. Premier "rozumie zaangażowanie niektórych państw" w konflikt w Libii, ale nie podziela tych "emocji".Zdaniem Tuska, sytuacja w Libii nie jest w żaden sposób zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, albo jakiegokolwiek kraju NATO, co usprawiedliwiałoby zaangażowanie się militarnie. Premier jednocześnie podkreślił, że "w miarę swoich możliwości", Polska jest gotowa do udziału w działaniach humanitarnych.

Relacja specjalnego wysłannika TVN24 Wojciecha Bojanowskiego z Libii
TVN24

14:30 Rebelianci twierdzą, że odparli "ciężki" atak sił rządowych na Misratę, ostatni duży bastion opozycji na zachodzie Libii. - Allah jest wielki. Dzielny lud Misraty odparł ich i odrzucił od miasta - powiedział przez telefon Reuterowi jeden z bojowników w mieście. Po odparciu ataku ostrzał artylerii trwający od kilku dni, miał nagle ustać.

14:15 - Kaddafi zostanie osądzony za swoje czyny, nie słowa - oświadczył David Cameron w wywiadzie dla BBC po ogłoszeniu reżimu, że zawiesza działania wojenne. - Musimy być bardzo ostrożni. Kaddafi teraz się boi, ale nadal jest zagrożeniem w swoim kraju - powiedział natomiast rzecznik francuskiego MSZ.

13:55 Belgia jest gotowa uczestniczyć w operacji wojskowej NATO w Libii - ogłosił w piątek minister ds. europejskich Olivier Chastel po posiedzeniu rządu. Belgowie mogą oddać do dyspozycji sześć myśliwców F-16 oraz okręt, który jest obecnie na Morzu Śródziemnym. Rząd podjął decyzję, "by powiedzieć NATO, że jesteśmy do dyspozycji, powiedzieć, czym dysponujemy i czekać na wspólne dowództwo" - powiedział Chastel. - Belgia ma sześć myśliwców F-16 stacjonujących obecnie w Grecji i fregatę na Morzu Śródziemnym - dodał.

13:51 - Uzgodniliśmy z premierem, że jeśli pojawią się nowe elementy, nowe okoliczności, to w trybie pilnym będziemy się komunikowali i uzgadniali działania – powiedział prezydent Bronisław Komorowski na temat sytuacji w Libii.

13:41 Libia zdecydowała się wstrzymać operacje wojskowe, by chronić cywilów zgodnie z wymogami przegłosowanej w czwartek rezolucji ONZ - podał na konferencji prasowej szef libijskiego MSZ Moussa Koussa. - Zdecydowaliśmy się na natychmiastowe zawieszenie broni i na natychmiastowe wstrzymanie wszystkich operacji wojskowych - powiedział.

13:13 Europejska agencja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol poinformowała w piątek, że wprowadziła zakaz lotów do Libii. Podała też, że Trypolis zaprzeczył, iż sam zamknął swą przestrzeń powietrzną. Wcześniej w piątek Eurocontrol informował, że Libia zamknęła swoją przestrzeń powietrzną. Agencja otrzymała informacje z Malty, że kontrola lotów z Trypolisu wydała oświadczenie, iż nie wpuszcza do libijskiej przestrzeni powietrznej żadnych samolotów "aż do odwołania".

13:05 Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że posiedzenie parlamentu poświęcone interwencji w Libii najprawdopodobniej odbędzie się w poniedziałek, ale Wielka Brytania może podjąć działania jeszcze przed nim.

12:59 Czechy nie planują udziału w ewentualnej operacji wojskowej w Libii - poinformował w piątek w czeskim radiu minister obrony Alexandr Vondra w reakcji na przyjętą w nocy rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ. Według Vondry czeskie myśliwce wielozadaniowe Gripen nie mają wyposażenia, odpowiedniego dla tego typu działań. - Nieprawdopodobny jest także nasz inny udział - dodał szef resortu obrony.

12:53 Włochy są gotowe do udostępnienia swoich baz i samolotów by wymusić wprowadzenie w Libii strefy zakazu lotów - napisała "Corriere della Sera" powołując się na wysoko postawione źródło. Informacja ta dotarła do gazety po spotkaniu premiera Silvio Berlusconiego z ministrem obrony Ignazio La Russą i wojskowymi. Prezydent Włoch Giorgio Napolitano - choć spóźniony - też pojawił się ponoć na spotkaniu.

12:29 Rebelianci zaatakowali miasto Nalut przy granicy z Tunezją na zachodzie Libii. Podczas ataku zginęło 4 żołnierzy Kaddafiego i jeden rebeliant. 18 żołnierzy dostało się do niewoli.

12:24 Francja - jeden z największych zwolenników akcji militarnej w Libii - będzie w sobotę gospodarzem spotkania z udziałem najważniejszych zagranicznych polityków. Zostanie na nim poruszony będzie temat interwencji militarnej w Libii. Na zaproszenie prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego przyjadą do Paryża m.in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron i reprezentanci państw arabskich.

12:11 Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że zadecydował o natychmiastowym rozmieszczeniu samolotów bojowych Tornado i Typhoon w bazach, skąd będą mogły wziąć udział w ewentualnej operacji militarnej w Libii. - Wielka Brytania rozmieści myśliwce typu Tornado i Tajfun oraz samoloty-cysterny i maszyny rozpoznawcze. Przygotowanie do ich rozmieszczenia już się rozpoczęły i w ciągu najbliższych godzin zostaną one przeniesione do baz lotniczych ,z których będą mogły stratować, by przeprowadzić niezbędne operacje - Powiedział premier. Cameron dodał też, przemawiając w parlamencie, że jeszcze dziś zostanie wydane oświadczenie, czego Wielka Brytania oczekuje od Kaddafiego, a w przyszłym tygodniu Izba Gmin będzie debatować na temat działań w Libii.

12:00 Jeśli Muammar Kaddafi spełni swoją groźbę i zaatakuje cywilów w Bengazi, będzie to zbrodnia wojenna - ostrzegł główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Luis Moreno-Ocampo. Moreno-Ocampo zajmuje się od jakiegoś czasu badaniem, czy Kaddafi lub jego najbliżsi współpracownicy nie popełnili zbrodni wojennych.

11:31 Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Moussa powiedział w piątek, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ ma na celu ochronę cywilów, a nie poparcie inwazji czy okupację kraju. - Nie chcemy, by którakolwiek strona posunęła się za daleko. (...) Naszym głównym celem jest ochrona ludności cywilnej - zaznaczył.

11:24 Jeszcze w piątek w celu ustalenia działań w Libii spotkają się ambasadorzy państw NATO. Jak zaznaczono, podczas spotkania rozważone zostaną wszystkie możliwości działania.W oświadczeniu wydanym kilka godzin po rezolucji ONZ ws. Libii NATO poinformowało, że interwencja Sojuszu wymaga spełnienia 3 warunków: wyraźnej potrzeby działania, poparcia państw regionu i jasnych podstaw prawnych. Punkty 2. i 3. są spełnione. Pozostaje pytanie o interpretację punktu pierwszego.

11:18 Póki co nie ma żadnych decyzji o udziale polskich sił zbrojnych w ewentualnej akcji nad Libią lub w pobliżu jej granic. Polska bierze udział w wypracowywaniu stanowisk NATO i UE po przejęciu rezolucji przez RB ONZ - oświadczył rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

11:15 Co najmniej 4 osoby zginęły, a 70 zostało rannych w wyniku ostrzału miasta Misrata przez wojska Muammara Kaddafiego - podała telewizja Al Arabiya.

10:56 Turcja wezwała w piątek do natychmiastowego wprowadzenia w Libii zawieszenia broni oraz oświadczyła, że sprzeciwia się zagranicznej ingerencji w konflikt między reżimem Muammara Kaddafiego i jego przeciwnikami. Kancelaria premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana napisała w oświadczeniu, że decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ upoważniająca do operacji wojskowych w Libii jest wiążąca dla wszystkich krajów, jednak powinno się znaleźć pokojowe rozwiązanie.

10:50 Egipt, za wiedzą Waszyngtonu, wysyła libijskim rebeliantom broń przez swoją granicę - donosi w piątek "The Wall Street Journal". Chodzi głównie o broń lekką - karabiny i amunicję. Jak pisze dziennik, to najprawdopodobniej pierwszy przypadek, gdy obcy rząd wspiera militarnie rebeliantów.

10:33 Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w samo południe polskiego czasu wygłosi w parlamencie oświadczenie w parlamencie po uchwaleniu rezolucji ONZ dającej zielone światło dla interwencji w Libii - podała agencja Reutera.

10:24 Udział Rosji w interwencji militarnej w Libii jest wykluczony - poinformował dowódca rosyjskiego sztabu generalnego Nikołaj Makarow. Podobne stanowisko wyrazili wcześniej Niemcy.

10:11 Katar będzie uczestniczył w międzynarodowych działaniach mających na celu ochronę ludności cywilnej w Libii w ramach rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i chce szybkiego utworzenia strefy zakazu lotów - poinformowała w piątek państwowa agencja informacyjne QNA. "Mając na uwadze rezolucję uchwaloną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ Katar zdecydował się przyłączyć do wysiłków mających na celu powstrzymanie rozlewu krwi i ochronę ludności cywilnej Libii" - oświadczył przedstawiciel katarskiego MSZ.

9:31 Syn Muammara Kaddafiego Saif as-Islam powiedział, że armia zajmie pozycje wokół Bengazi – matecznika rebeliantów, ale nie wejdzie do miasta. Do miasta mają wejść „siły antyterrorystyczne” by rozbroić rebeliantów.

9:29 Rząd Danii jeszcze w piątek zwróci się do parlamentarnej komisji spraw zagranicznych o wyrażenie zgody na udział myśliwców F-16 w operacji w Libii przeciwko siłom Muammara Kaddafiego - poinformowała szefowa duńskiej dyplomacji Lene Espersen.

9:28 Siły wierne Muammarowi Kaddafiemu zbombardowały w piątek kontrolowane przez libijskich powstańców miasto Misrata, położone około 200 km na wschód od Trypolisu. Również w nocy było ono ostrzeliwane z ciężkiej broni. - Dziesiątki bomb wszelkiego rodzaju spadło na miasto od wczorajszego wieczoru. Wciąż trwa intensywny ostrzał miasta - relacjonował rzecznik powstańców. Dodał, że na razie liczba ofiar nie jest znana. W czwartek pojawiały się sprzeczne wiadomości dotyczące Misraty. Siły rządowe informowały, że miasto zostało przez nie zajęte, powstańcy zaprzeczali tym informacjom.

9:23 Libia zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich samolotów - podała europejska organizacja ds. bezpieczeństwa żeglugi powietrznej Eurocontrol. Najprawdopodobniej ma to związek z ustanowieniem nad Libią strefy zakazu lotów - donosi Reuters. Eurocontrol otrzymała tę informację od Malty, a Malta od kontrolerów z Trypolisu.

8:33 Syn Maummara Kaddafiego Saif al-Islam al-Kaddafi powiedział w piątek, że nie boi się po uchwaleniu przez ONZ rezolucji ustanawiającej strefę zakazu lotów nad Libią. - Nie boimy się. No, dalej! Nie boimy się. Nie pomożecie narodowi (libijskiemu), jeśli zamierzacie zbombardować Libię, żeby pozabijać Libijczyków. Zniszczycie nasz kraj - grzmiał Saif al-Islam.

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas o Libii

8:32 Wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Libią może zająć nawet tydzień - uważa szef sztabu amerykańskich sił powietrznych generał Norton Schwartz. - Będzie to bez wątpienia wymagało zasobów w Europie jak i tych znajdujących się w USA - powiedział przed senacką komisją ds. sił zbrojnych. Z kolei przedstawiciel władz USA, na którego powołuje się BBC uważa, że ataki na lotnictwo Muammara Kadafiego mogą zacząć się w niedzielę lub poniedziałek. Jak pisze BBC, USA raczej nie będą uczestniczyły w pierwszych akcjach przeciwko Libii a Wielka Brytania i Francja, które najbardziej opowiadały się za wprowadzeniem strefy zakazu lotów, mogą zyskać wsparcie logistyczne z krajów arabskich.

7:54 Paryż i Oslo zapowiedziały, że są gotowe wziąć udział w operacji wojskowej w Libii. - Francja weźmie udział w operacji wojskowej przeciwko Libii - oświadczył w piątek rzecznik francuskiego rządu Francois Baroin. Jak pisze PAP "wkrótce mają nastąpić ataki przeciwko siłom Muammara Kaddafiego".

7:20 - Bardzo szybko od momentu uchwalenia tej rezolucji może dojść do rozpoczęcia konkretnych działań militarnych przeciwko pułkownikowi Kaddafiemu i jego siłom – powiedział komentator spraw międzynarodowych TVN24 Jacek Stawiski. Podobnego zdania jest Polska Agencja Prasowa, która napisała, że "oczekuje się, że do akcji militarnej może dojść w ciągu najbliższych kilku godzin". Jest to tym bardziej prawdopodobne, że sekretarz generalny ONZ powiedział po głosowaniu, iż "w związku z krytyczną sytuacją oczekuje natychmiastowych działań zgodnych z postanowieniami rezolucji". Gdyby do tego doszło, najbardziej prawdopodobne byłoby użycie broni rakietowej, by zniszczyć libijską obronę powietrzną (np. radary), a później włączenie do działania samolotów. Na Morzu Czerwonym jest amerykańska flotylla złożona z lotniskowca USS Enterprise i kilku innych okrętów U.S. Navy. Najbliżej libijskiego wybrzeża, na Morzu Śródziemnym w pobliżu Libii znajduje się amerykański desantowiec USS Kearsarge, z kilkudziesięcioma helikopterami i samolotami typu Harrier.

4:30 Jeśli Kaddafi wygra, spodziewamy się 40-100 tyś. uciekinierów z Libii, a nie jesteśmy na to gotowi - powiedziała Andrea Oess z organizacji Swiss Humanitarian Aid, działającej na granicy z Egiptem.

3:47 Kanadyjskie media poinformowały, że są plany wysłania sześciu samolotów CF-18 sił powietrznych tego kraju do wymuszenie strefy zakazu lotów nad Libią. Telewizja CTV podała, powołując się na źródła rządowe, że będą one działać razem z samolotami amerykańskimi, brytyjskimi, francuskimi i tymi z pozostałych krajów.

POLSKA AKCJA HUMANITARNA APELUJE O POMOC DLA LIBIJCZYKÓW. ZOBACZ, JAK POMÓC.

02:04 Włochy udostępnią swoje bazy lotnicze siłom NATO, które mają zablokować przestrzeń powietrzną nad Libią - poinformowały w czwartek wieczorem źródła rządowe.

01:51 Unia Europejska jest gotowa do wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Libii - oświadczyli wspólnie przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton

01:45 Minister spraw zagranicznych Niemiec, Guido Westerwelle poinformował, że niemieccy żołnierze nie wezmą udziału w operacji militarnej w Libii.

01:04 - To był najwyższy czas na decyzję RB ws. strefy zakazu lotów nad Libią. Cieszę się i odczułem ulgę, że społeczność międzynarodowa musi w końcu podjąć działania, aby powstrzymać Kaddafiego od zabijania własnego narodu - powiedział szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

00:26 Libijscy bojownicy nie dadzą się zastraszyć groźbom przywódcy libijskiego reżimu Muammara Kaddafiego i wytrwają w oporze - powiedział szef Narodowej Rady Libijskiej z siedzibą w Bengazi, Mustafa Abdel Dżalil.

ONZ za strefą zakazu lotów

Wczoraj późnym wieczorem czasu polskiego Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję nr 1973 ustanawiającą strefę zakazu lotów nad Libią. Rezolucja zezwala też na podjęcie "wszelkich koniecznych środków" mających na celu ochronę ludności cywilnej przed atakami sił zbrojnych wiernych libijskiemu przywódcy, Muammarowi Kaddafiemu.

Uchwalono ją stosunkiem głosów 10 do 0. Pięć państw: Rosja, Chiny, Niemcy, Indie i Brazylia wstrzymało się od głosu. Dwa pierwsze z nich to stali członkowie Rady Bezpieczeństwa z prawem weta.

Czy dojdzie do interwencji zbrojnej społeczności międzynarodowej w Libii? Anonimowe źródła w administracji USA mówią o planach bombardowania czołgów i artylerii Kaddafiego. Ewentualny atak rozpocznie się prawdopodobnie z okrętów państw NATO na Morzu Śródziemnym.

LIBIA-RELACJA MINUTA PO MINUCIE PIĄTEK W LIBII - RELACJA MINUTA PO MINUCIE

KADDAFI ATAKUJE BENGHAZI - CZYTAJ

CO DALEJ PO INTERWENCJI ZACHODU? CZYTAJ ANALIZĘ TVN24.PL

WOJNA W LIBII W STUDIO 3D

Źródło: PAP, Reuters, TVN24