Jobs pod lupą FBI. "Kłamca, podstępny, narkoman..."

TVN24

Aktualizacja:
wikipedia.orgSteve Jobs zmarł w 2011 roku w wieku 56 lat

Za prezydentury George'a Busha seniora FBI stworzyło tajne dossier na temat Steve'a Jobsa. Jak donosi "Daily Telegraph", prześwietlono dokładnie twórcę Apple, ponieważ rozważano, czy nie zaproponować mu "wrażliwej" pozycji w waszyngtońskiej administracji.

191-stronicowe dossier powstało w 1991 roku w oparciu o wywiady z przyjaciółmi i kolegami z pracy Jobsa. Zostało sporządzone przez specjalnych agentów FBI. Jobs był wtedy rozważany na stanowisko członka prezydenckiej rady ds. eksportu (Export Council).

Z ujawnionych w czwartek w internecie przez Federalne Biuro Śledcze, częściowo ocenzurowanych danych, możemy się dowiedzieć, że podejrzewano Jobsa o zażywanie narkotyków, bycie notorycznym kłamcą i niewspieranie swojej rodziny.

Powiedział, że pan Jobs przekręci prawdę i zniekształci obraz rzeczywistości by osiągnąć swoje cele. fragment dossier FBI na temat Steve'a Jobsa

Jeden z długoletnich przyjaciół, który chodził do college'u z miliarderem, opisał go jako "podstępnego człowieka, który nie jest całkowicie szczery i uczciwy". "Powiedział, że pan Jobs przekręci prawdę i zniekształci obraz rzeczywistości by osiągnąć swoje cele" - czytamy w dokumencie.

Jobs a narkotyki

W jednym z dokumentów Jobs napisał, że w ciągu ostatnich pięciu lat nie zażywał narkotyków. W raporcie FBI napisano: "kilka osób wyraziło zaniepokojenie wcześniejszym używaniem narkotyków przez pana Jobsa".

I tak jego dawny pracodawca - ACI - powiedział, że "w późnych latach 60. i na początku 70. pan Jobs mógł eksperymentować z nielegalnymi narkotykami". Jednak dodał, że nie potrafi ocenić, jak to wynika obecnie.

Odmawiał spotkania z FBI

W dossier możemy przeczytać też, jak trudno było dotrzeć do przedsiębiorcy. Przez trzy dni, mimo wielu prób, nie udało się z nim porozmawiać agentom FBI.

"Sekretarz pana Jobsa poinformował SA [special agent, agenta specjalnego FBI - red.], że pan Jobs nie jest dostępny przez trzy tygodnie. Pan Jobs nie mógł nawet zobaczyć się z SA na jedną godzinę" - napisano w dokumencie.

W 1991 roku - kiedy to sporządzono dossier - Jobs był szefem swojej firmy Next Computing. Założył ją po tym, gdy odszedł z Apple w 1985 roku. Wrócił tam dopiero po 12 latach. W 1991 roku ożenił się też w Laurene Powell podczas buddyjskiej ceremonii.

Steve Jobs zmarł 5 października 2011 roku na raka trzustki.

CZYTAJ RAPORT FBI NA TEMAT STEVE'A JOBSA NA STRONACH FBI (w języku angielskim)

Źródło: "Daily Telegraph"