Wyznaczono datę spotkania przywódców formatu normandzkiego w sprawie Donbasu

TVN24


Przywódcy formatu normandzkiego spotkają się 9 grudnia w Paryżu. Ukraina, Rosja, Niemcy i Francja odbędą rozmowy w sprawie trwającego ponad pięć lat konfliktu na wschodzie Ukrainy - podał w piątek urząd prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

W piątkowym oświadczeniu Pałacu Elizejskiego napisano, że nadszedł czas spotkania przywódców formatu normandzkiego z uwagi na "poczynione od lata znaczne postępy w negocjacjach, które umożliwiły w szczególności wycofanie wojsk z kilku newralgicznych rejonów i które otworzą nowy etap wdrażania porozumień mińskich".

Jako datę spotkania Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji wyznaczono 9 grudnia.

Pierwsze spotkanie Zełenskiego i Putina

Jak pisze AFP, prezydent Francji Emmanuel Macron, chcąc doprowadzić do zbliżenia Unii Europejskiej z Rosją, widzi w kwestii Ukrainy możliwość wspólnego - Europy i Moskwy - rozwiązywania problemów kontynentu. W spotkaniu w Paryżu weźmie udział nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w kampanii wyborczej obiecywał rodakom zakończenie konfliktu na linii Moskwa-Kijów. Będzie to jednocześnie pierwsze osobiste spotkanie Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Konflikt w Donbasie

Spotkanie w formacie normandzkim przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec w celu uregulowania konfliktu w Donbasie było początkowo zapowiadane na wrzesień, następnie na październik. Na początku ubiegłego miesiąca strona rosyjska poinformowała jednak, że szczyt nie odbędzie się do końca października i że nie ma jeszcze konkretnych dat.

Jako warunek spotkania Rosja wysunęła podpisanie przez Ukrainę tzw. formuły Steinmeiera, która przewiduje przyznanie kontrolowanemu przez separatystów Donbasowi specjalnego statusu oraz wycofanie wojsk i uzbrojenia z trzech odcinków frontu w tym regionie. Przedstawiciele Ukrainy dokument podpisali.

Format normandzki rozmów na temat Donbasu to negocjacje przedstawicieli czterech państw, tzw. czwórki normandzkiej. Po raz pierwszy rozmowy w tym gronie, na szczeblu głów państw, odbyły się latem 2014 roku, gdy przywódcy brali udział w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Po raz ostatni tzw. czwórka normandzka obradowała w Berlinie w październiku 2016 roku.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 roku
Adam Ziemienowicz / PAP

Autor: akr / Źródło: PAP