Dwa dni do wyborów, dwa nowe sondaże

TVN24


Na dwa dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji nadal prowadzą centrysta Emmanuel Macron i szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen - wynika z dwóch opublikowanych w piątek sondaży.

Emocje wieczoru wyborczego i pierwsze sondażowe wyniki będzie można śledzić na antenach TVN24 i TVN24 BiS w niedzielę w specjalnym wydaniu "Faktów z Zagranicy". Poprowadzi je z Paryża Piotr Kraśko. Początek programu o godzinie 19.50.

Według sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Opinionway notowania Macrona i Le Pen pozostają bez zmian - centrowy polityk może w pierwszej turze liczyć na 23 proc. głosów, a kandydatka skrajnej prawicy na 22 proc. 21 proc. mógłby uzyskać kandydat centroprawicy Francois Fillon (wzrost o jeden punkt procentowy), a skrajnie lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon - 18 proc. (spadek o jeden punkt procentowy).

Według wyników sondażu na najlepszy wynik w pierwszej turze mogą liczyć Emmanuel Macron i Marine Le Pen

Co z drugą turą?

Badanie, przeprowadzone w dniach 18-20 kwietnia, wskazuje, że jeśli do drugiej, rozstrzygającej rundy wyborów dostaną się Macron i Le Pen, Marcon wygra przewagą 64 proc. do 36 proc. głosów. Le Pen przegrałaby także z Fillonem (59 proc. do 41 proc.).

Według sondażu Emmanuel Macron zwyciężyłby z Marine Le Pen
Z sondażu wynika, że Marine Le Pen przegrałaby także z Francois Fillonem

Kolejny sondaż, wyniki podobne

Również w piątek opublikowane zostało badanie opinii Ipsos/Sopra/Steria z 19-20 kwietnia. Wynika z niego, że w pierwszej turze Macron zdobyłby 24 proc. głosów, Le Pen - 22 proc., a Fillon i Melenchon po 19 proc. Nie podano prognoz co do drugiej tury.

Oba sondaże przeprowadzono przed atakiem, do jakiego doszło w czwartek wieczorem w centrum Paryża, gdzie napastnik zastrzelił jednego policjanta i ranił trzy osoby, w tym - jak podało MSZ w Berlinie - obywatelkę Niemiec. Do ataku przyznało się dżihadystyczne tzw. Państwo Islamskie (IS). Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Franci odbędzie się w najbliższą niedzielę 23 kwietnia, a druga dwa tygodnie później - 7 maja.

Autor: kg/ja / Źródło: PAP