"Czas się pożegnać". Tusk podsumował w dresie swoje pięć lat w Brukseli

TVN24

Tusk podsumował kadencję jako szef Rade EuropejskiejTwitter/eucopresident
wideo 2/2

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w piątek przekaże stery Charles'owi Michelowi. Belg stanowisko obejmie na początku grudnia. W pożegnalnym filmie ustępujący szef RE porównał swoją kadencję do biegu, i to - jak sam określił - "całkiem niezłego".

Na niemal minutowym nagraniu zamieszczonym na Twitterze widać Donalda Tuska w dresie, biegnącego przez parki i ulice Brukseli, zmierzając do budynku Rady Europejskiej.

"Pięć lat minęło"

Ujęcia przeplatane są planszami z nagraniami spotkań z szefami rządów państw UE, a także napisami, które przypomniały między innymi o przeprowadzonych przez Tuska 48 spotkaniach z unijnymi liderami. Szef RE na sportowo wymieniał na nagraniu "walkę o miejsce Europy na świecie" czy "sprint, aby uratować planetę".

"Pięć lat minęło tak szybko", "czas się pożegnać" - podsumował.

- To był całkiem niezły bieg! - powiedział Tusk, który zapowiedział, że w piątek przekaże urząd swojemu następcy Charles'owi Michelowi, któremu przy okazji życzył powodzenia.

Nagranie kończą wypowiedzi po polsku premiera Włoch Giuseppe Contego, mówiącego: "Donald, byłeś superprzewodniczącym", prezydenta Francji Emmanuela Macrona żartującego, że Unii będzie brakowało tweetów Tuska, oraz premiera Irlandii Leo Varadkara zapewniającego, że Radzie Europejskiej będzie go brakowało.

Następny rozdział: szef EPL

Donald Tusk został w zeszłą środę wybrany na stanowisko przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL). W czasie kongresu frakcji w Zagrzebiu poparło go 93 procent uprawnionych do głosowania delegatów. Polak nie miał kontrkandydata. Jego kadencja potrwa trzy lata.

Tusk zapytany potem przez dziennikarzy, czy nowe stanowisko oznacza koniec jego udziału w polskiej polityce, odparł krótko: - Nie, wręcz przeciwnie. - To jest nowy początek, także z polską polityką. Nie ma się co pocieszać - dodał.

Tusk: to nowy początek, także z polską polityką
tvn24

Autor: akw/adso / Źródło: tvn24.pl