Dom Hitlera zostanie zrównany z ziemią. "By nie stał się miejscem pielgrzymek"

TVN24

Google Earth ProHitler urodził się w Braunau w Górnej Austrii 20 kwietnia 1889 roku

Decyzja zapadła i dom rodzinny Adolfa Hitlera zostanie zburzony - powiedział w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Sobotka internetowemu wydaniu gazety "Presse". Podpiwniczenie może zostać, ale wzniesiony zostanie nowy budynek - dodał.

Według Sobotki budynek ten będzie służył celom charytatywnym lub urzędowym - tej sprawie decyzji jeszcze nie podjęto. Hitler urodził się w Braunau w Górnej Austrii 20 kwietnia 1889 roku. W roku 1972 rodzinny dom dyktatora wynajęło państwo austriackie, utrzymując w nim między innymi warsztat dla niepełnosprawnych. Od kilku lat budynek stoi pusty. Szef MSW Austrii powołał się na opinię komisji ekspertów, która opowiedziała się za zburzeniem domu Hitlera. Zapowiedział, że już we wtorek zainicjuje proces parlamentarny, mający na celu realizację tego zamierzenia. Zgoda parlamentu jest potrzebna dla przeprowadzenie wywłaszczenia domu - podlegającego przepisom o ochronie zabytków - i wypłacenie odszkodowania obecnej właścicielce. Wstępne decyzje w tych sprawach rząd Austrii podjął w połowie lipca.

Zawiłe prawo wywłaszczeniowe

Kwestia wywłaszczenia w Austrii regulowana jest na różne sposoby, przez co procedury są dość skomplikowane. - Zasadniczo wszystkie przepisy dotyczące wywłaszczenia regulowane są przez paragraf 365 austriackiego kodeksu cywilnego (ABGB), który przewiduje, że państwo jest uprawnione do wywłaszczenia tylko w interesie publicznym. Natomiast należy przypomnieć, że prawo konstytucyjne Austrii uznaje za ustawy konstytucyjne kilka aktów prawnych, w tym "Ustawę Zasadniczą Państwa z 21 grudnia 1867 r. o powszechnych prawach obywateli reprezentowanych w Radzie Rzeszy królestw i krajów" oraz Europejską Konwencję Praw Człowieka, które zakładają, że wywłaszczenie jest możliwe w sytuacjach interesu publicznego, określonego ustawą. Oznacza to, że każdorazowo parlament federalny musi przyjąć odpowiednią ustawę - wyjaśniał w kwietniu br. w rozmowie z tvn24.pl Piotr Pyka, prawnik praktykujący w Wiedniu i specjalizujący się w prawie cywilnym.

Standardowe procedury jak przy budowie dróg

Pyka dodał, że według austriackiego trybunału konstytucyjnego nie każde wywłaszczenie tego typu musi być rekompensowane odszkodowaniem. Szczegóły procesu przejmowania majątku są regulowane każdorazowo ustawą.

Według "Der Standard" - który powołuje się na źródła rządowe - ostatnia właścicielka otrzymała już rekompensatę finansową. Gazeta zaznaczyła, że zastosowane zostały standardowe przepisy, jak w przypadku budów dróg czy kolei.

Sobotka podkreślił, że trzeba zapobiec temu, by dom rodzinny Hitlera stał się swego rodzaju "miejscem pielgrzymek i pamięci" dla neonazistów.

W budynku przy ulicy Salzburger Vorstadt 15 Hitler mieszkał niecały rok. Pomimo tego, że Braunau było jedynie krótkim epizodem w jego życiu, władze III Rzeszy zamierzały urządzić tam nazistowski ośrodek kultury. Sekretarz Hitlera Martin Bormann odkupił - posługując się szantażem - budynek od właścicieli za 150 tys. reichsmarek. "FAZ" w swoim materiale z kwietnia 2015 roku zwracał uwagę, że do dziś na kutej żelaznej kracie budynku widoczne są inicjały Bormanna - "MB".

Przed budynkiem znajduje się kamień pamiątkowy z napisem: "Za pokój, wolność i demokrację. Nigdy więcej faszyzmu. Miliony ofiar ostrzegają".

Dom w Braunau na zdjęciu z 1934 roku
Friedrich Weiler, Picture Library of the Prussian Cultural Heritage Foundation/Wikipedia

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl, Zeit, Die Presse, Der Standard, FAZ.net