Von der Leyen ma "dobrą wiadomość dla obywateli Unii, którzy mieszkają na Wyspach"


Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które ma nastąpić 31 stycznia, nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji dla obywateli krajów Unii Europejskiej, którzy mieszkają na Wyspach - zapewniła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Stwierdziła, że dla nich "wszystko zostaje tak jak jest, do końca ich życia". W czwartek po południu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej poparła brytyjska Izba Gmin.

- Dobrą wiadomością dla obywateli Unii Europejskiej, którzy mieszkają i pracują w Zjednoczonym Królestwie oraz brytyjskich obywateli mieszkających na obszarze Unii, jest to, że dla nich wszystko zostaje tak, jak jest, do końca ich życia - mówiła na konferencji prasowej w Zagrzebiu szefowa KE Ursula von der Leyen.

Jak zaznaczyła, z punktu widzenia firm ważne jest to, że brexit będzie się odbywał w sposób uporządkowany, zgodnie z umową wyjścia. Zapobiega ona tzw. twardemu brexitowi, ale przewidziany w niej okres przejściowy, w czasie którego nic się nie zmieni, będzie obowiązywał jedynie przez 11 miesięcy - do końca 2020 roku.

Negocjacje o przyszłej relacji UE z Wielką Brytanią

- Teraz rozpoczynamy pogłębione negocjacje na temat przyszłości po 2020 roku, jak będą wyglądały nasze relacje. Mamy wiele kwestii, nad którymi musimy równolegle pracować. Czasu jest bardzo mało. Będziemy bardzo ambitni, starać się robić wszystko, co w naszej mocy, ale ważne jest, żeby Wielka Brytania określiła, jak blisko chce być Unii - powiedziała von der Leyen.

Przypomniała, że dostęp do jednolitego rynku jest uwarunkowany uznawaniem regulacji i zasad UE, które go dotyczą i gwarantowaniem wolnego przepływu osób. - Bez wolnego przepływu osób nie może być oczywiście wolnego przepływu dóbr, usług czy kapitału - podkreśliła Niemka.

Von der Leyen i Plenković wystąpili na wspólnej konferencji w Zagrzebiu

Premier sprawującej obecnie prezydencję w Unii Europejskiej Chorwacji Andrej Plenković mówił, że Wielka Brytania nie jest częścią strefy Schengen, dlatego z punktu widzenia podróżujących do tego kraju, po brexicie nic się nie zmieni.

Izba Gmin przyjęła projekt ustawy

Brytyjska Izba Gmin poparła w czwartek po południu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Jej wejście w życie jest niezbędne do uporządkowanego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, które ma nastąpić 31 stycznia.

Za ustawą opowiedziało się 330 posłów, przeciw było 231.

Ustawa o porozumieniu w sprawie wyjścia - Withdrawal Agreement Bill, w skrócie WAB - ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom z Brukselą, zawartym w wynegocjowanej w październiku przez rząd Borisa Johnsona umowie.

Potencjalny wpływ brexitu na kraje UEPAP/Małgorzata Latos

Autor: pp//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: