Biały Dom potępił zatrzymania w Rosji. "Obraza demokratycznych wartości"

TVN24

Aktualizacja:

Biały Dom potępił zatrzymania podczas pokojowych protestów w Rosji i wezwał do uwolnienia manifestantów. W Rosji zatrzymano wcześniej w poniedziałek około tysiąca osób. Według świadków przeciwko manifestantom użyto gazu.

- Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają zatrzymanie setek pokojowych demonstrantów w całej Rosji - powiedział podczas briefingu dla prasy rzecznik Białego Domu Sean Spicer. - Zatrzymywanie protestujących, działaczy na rzecz praw człowieka i dziennikarzy to obraza demokratycznych wartości - dodał.

Ponad tysiąc osób zatrzymanych

Podczas protestów przeciwko korupcji w poniedziałek w wielu miastach Rosji zatrzymano ponad tysiąc osób. Przed demonstracją w Moskwie zatrzymano jednego z liderów rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który nawoływał do manifestacji w całym kraju.

Zatrzymań dokonano także w Petersburgu, Kaliningradzie, Tule, Władywostoku, Soczi, Kazaniu, Norylsku, Lipiecku, Machaczkale i Nowogrodzie Wielkim.

Nawalny był inicjatorem wielotysięcznych protestów przeciw korupcji, które odbyły się w kilkudziesięciu miastach Rosji 26 marca tego roku.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP