Białoruś "byłaby wdzięczna za zaproszenie" na manewry NATO

TVN24

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/4

Białoruś wyraziła chęć wysłania obserwatorów na wiosenne manewry NATO Defender-Europe 20. W ramach przyszłorocznych ćwiczeń Stany Zjednoczone wyślą do Europy, w tym do Polski i krajów bałtyckich, 20 tysięcy swoich żołnierzy. - Białoruś byłaby wdzięczna za zaproszenie do obserwacji manewrów NATO w Europie w 2020 roku - powiedział Wasyl Pawłau pełniący obowiązki szefa wydziału bezpieczeństwa międzynarodowego i kontroli zbrojeń w białoruskim MSZ.

Jak powiedział przedstawiciel białoruskiego MSZ, Białoruś "ma pozytywne doświadczenia ze współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim".

"Białoruś byłaby wdzięczna za zaproszenie"

Jak poinformowała agencja informacyjna BiełTA, w czwartek w Mińsku odbyła się konferencja "Bezpieczeństwo międzynarodowe i NATO w 2020 roku". W seminarium wzięli udział przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego i białoruskich władz, a także zagraniczni dyplomaci akredytowani w Mińsku.

- Białoruś byłaby wdzięczna za zaproszenie do obserwacji manewrów NATO w Europie w 2020 roku - powiedział Wasyl Pawłau, pełniący obowiązki szefa wydziału bezpieczeństwa międzynarodowego i kontroli zbrojeń w białoruskim MSZ, cytowany przez białoruską państwową agencję prasową.

Pawłau jednocześnie wyraził zaniepokojenie pogorszeniem się bezpieczeństwa międzynarodowego.

Agencja BiełTA cytuje białoruskiego dyplomatę, który powiedział, że "zaufanie jest zastępowane konfrontacją, a dialog - retoryką oskarżeń".

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe
Ministerstwo Obrony Rosji

"To niezrozumiałe manewry"

W ramach przyszłorocznych ćwiczeń Defender-Europe 20 Stany Zjednoczone wyślą do Europy, w tym do Polski i krajów bałtyckich, 20 tysięcy swoich żołnierzy.

Będzie to największy przerzut amerykańskich wojsk do Europy od 25 lat.

- Z jakiegoś powodu NATO zdecydowało dosłownie za kilka miesięcy przeprowadzić przy naszej granicy duże manewry i zaangażować w nie tylu żołnierzy, ilu dotąd nie było. To niezrozumiałe manewry - podkreślał prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka w październiku na spotkaniu przywódców poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw w stolicy Turkmenistanu - Aszchabadzie.

Białoruski prezydent nakazał służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo, by przygotowały plan reagowania na działania związane z rozmieszczeniem na Litwie amerykańskich żołnierzy i broni pancernej, a także wiosenne manewry NATO.

Wschodnia flanka NATO
Maciej Zieliński / PAP

Autor: pp//now / Źródło: PAP