Normalizacja po 20 latach. Erytrea otwiera ambasadę w Etiopii


Ambasadorem Erytrei w Etiopii został Semere Russom - obwieściło ministerstwo informacji Erytrei. To były ambasador w USA, a obecnie minister oświaty. Otwarcie placówki dyplomatycznej odbyło się w tym tygodniu.

Erytrea mianowała pierwszego od 20 lat ambasadora w Etiopii - poinformował w sobotę rząd w Asmarze. Został nim obecny minister oświaty i były ambasador w USA, Semere Russom. Wiadomość podał na Twitterze minister informacji, Yemane Gebremeskel.

Od czasu podpisania 9 lipca w Asmarze porozumienia przywracającego stosunki między Erytreą a Etiopią, przywódcy obu krajów starają się jak najszybciej doprowadzić do normalizacji po latach, jakie upłynęły od wybuchu konfliktu w 1998 roku.

Zbliżenie nastąpiło w kwietniu, kiedy urząd premiera Etiopii objął Abiy Ahmed Ali i oświadczył, że chce pokojowego porozumienia kończącego wojnę z Erytreą. Przywódcy obu krajów złożyli sobie nawzajem wizyty.

Ambasador Etiopii

W czwartek Addis Abeba mianowała swojego ambasadora w Asmarze. Został nim były etiopski ambasador w Irlandii, Redwan Hussien.

W tym tygodniu prezydent Erytrei Isaias Afewerki dokonał ponownego otwarcia ambasady swojego kraju w Addis Abebie.

W środę samolot etiopskich linii lotniczych Ethiopia Airlines wylądował w Asmarze, gdzie powitano go tańcami, kwiatami i flagami narodowymi.

Historyczne porozumienie

Po 30 latach wojny o niepodległość była autonomiczna prowincja Etiopii, Erytrea, w 1993 roku dokonała secesji. Kolejny konflikt wybuchł w 1998 roku w związku ze sporem granicznym. Erytrejskie wojsko zajęło wtedy miasto Zalambessa, leżące przy trasie łączącej Asmarę z Addis Abebą.

W 2000 roku doszło do podpisania traktatu pokojowego, ale nadzieja na ponowne otwarcie granicy spotkała się dwa lata później z etiopską odmową.

Autor: ar//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter | Yemane G. Meskel