Akcja Interpolu na Morzu Śródziemnym. Zatrzymania podejrzanych o terroryzm

TVN24

Agenci Interpolu kontrolują granice Reuters
wideo 2/3

Międzynarodowa organizacja policyjna Interpol poinformowała, że po operacji Neptun II, przeprowadzonej na Morzu Śródziemnym od lipca do września, zatrzymano co najmniej 12 osób podejrzanych o terroryzm. W akcji wzięło udział sześć państw.

Akcja przeprowadzana była między 24 lipca a 8 września.

Celem operacji Neptun II było ustalenie tożsamości migrantów, przypływających z Afryki Północnej do Europy. W jej trakcie zatrzymano 31 osób.

Co najmniej 12 z nich jest podejrzanych o powiązania z grupami terrorystycznymi. Reszta postępowań dotyczy przemytu ludzi oraz handlu bronią i narkotykami.

Ponad milion przeszukań bazy

Funkcjonariusze organizacji wraz z przedstawicielami służb Algierii, Francji, Hiszpanii, Maroka, Tunezji i Włoch ponad 1,2 miliona razy przeszukali bazę danych Interpolu między innymi pod kątem skradzionych dokumentów podróży. - Gdy informacja udostępniana jest między sieciami Interpolu na poziomie globalnym, każdy patrol, kontrola graniczna, czy przypadkowe wyszukiwanie (w systemie - red.) jest potencjalnym przełomem w śledztwie terrorystycznym - oświadczył sekretarz generalny Interpolu Juergen Stock. Obecnie bazy Interpolu zawierają informacje o ponad 50 tysiącach zagranicznych terrorystów i około 400 tys. danych dotyczących terroryzmu.

Autor: akw/adso / Źródło: PAP