17-latek uczył, jak wysłać pieniądze dżihadystom. Wyrok: 11 lat więzienia

TVN24

17-latek był w kontakcie ze "znanymi członkami Państwa Islamskiego"

Na ponad 11 lat pozbawienia wolności amerykański sąd skazał nastolatka, który za pośrednictwem mediów społecznościowych wspierał bojowników Państwa Islamskiego. Jak podkreślił sąd, ten wyrok ma być przestrogą dla innych.

Ali Shukri Amin, 17-latek z Manassas w stanie Wirginia, jest pierwszym nieletnim osądzonym w tego typu sprawie w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował, że został on skazany na 11 lat i 4 miesiące pozbawienia wolności.

Wysyłał pieniądze i bojowników

- Dzisiejszy wyrok pokazuje, że ci, którzy wykorzystują media społecznościowe do udzielania wsparcia Państwu Islamskiemu, zostaną zidentyfikowani i osądzeni z nie mniejszą uwagą niż ci, którzy sami jadą walczyć w szeregach dżihadystów - powiedział prokurator Dana Boente.

Amin w czerwcu przyznał się, że instruował w internecie, w jaki sposób - za pośrednictwem wirtualnej waluty bitcoin - wysyłać wsparcie pieniężne bojownikom Państwa Islamskiego.

Jak ustalili śledczy, 17-latek w styczniu tego roku pomógł 19-letniemu Rezie Niknejadowi, również z Wirginii, w organizacji podróży do Syrii, gdzie tenzamierzał wstąpić w szeregi islamistów. Niknejad również został zatrzymany i oskarżony m.in. o terroryzm.

Broń: media społecznościowe

Portal SITE, który monitoruje aktywność dżihadystów w mediach społecznościowych, poinformował, że Amin miał około 4 tys. obserwujących na Twitterze oraz był w kontakcie z dobrze znanymi członkami Państwa Islamskiego.

W ostatnich miesiącach prokuratorzy federalni w USA oskarżyli w sumie kilka osób o wspieranie Państwa Islamskiego, przede wszystkim za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Autor: mm//rzw / Źródło: Reuters