16 stanów pozywa Trumpa. "Gabinet prezydencki to nie miejsce na teatr"

TVN24

Aktualizacja:

Władze 16 amerykańskich stanów złożyły pozew do sądu przeciwko prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi oraz czołowym członkom jego administracji. Ma to związek z jego decyzją o ogłoszeniu stanu wyjątkowego.

Pozew 16 amerykańskich stanów został złożony w Sądzie Rejonowym dla Okręgu Północnego w Kalifornii po tym, jak w piątek Trump podpisał rozporządzenie o ogłoszeniu stanu wyjątkowego wzdłuż południowej granicy. Chciał w ten sposób bez zgody Kongresu zdobyć fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Amerykański prezydent podkreślił, że wykorzysta przywileje władzy wykonawczej, by obejść decyzje Kongresu i pozyskać więcej publicznych pieniędzy na ten projekt. Wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwala mu na sięgnięcie po środki Wojskowego Funduszu Budowlanego.

16 stanów pozywa Trumpa

"Pozywamy Prezydenta Trumpa do sądu, aby zablokować jego nadużycie władzy prezydenckiej" - napisał w oświadczeniu prokurator generalny Kalifornii Xavier Becerra z Partii Demokratycznej. "Wzywamy prezydenta Trumpa, aby powstrzymał się od jednostronnego okradania podatników. Gabinet prezydencki to nie miejsce na teatr" - dodał Bacerra.

Biały Dom nie odniósł się do pozwu.

Trump niezadowolony

Donald Trump mówił już wcześniej, że nie jest zadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między republikanami i demokratami, dzięki któremu w czwartek przyjęto ustawę o finansowaniu Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) i innych agencji federalnych do końca roku finansowego, czyli 30 września.

Kongres decyzją podjętą w czwartek nie przeznaczył na budowę umocnień na granicy z Meksykiem 5,7 mld dolarów, których domagał się prezydent. Kompromis został zawarty w celu uniknięcia kolejnego tzw. shutdownu, bo tymczasowe porozumienie w tej sprawie upływało w piątek.

ZOBACZ TEŻ > W USA powstaną siły kosmiczne. Trump podpisał Directive 4

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP, Reuters