Zmarł Bolesław Sulik

TVN24

Aktualizacja:

W wieku 83 lat zmarł Bolesław Sulik - filmowiec, publicysta i krytyk, w latach 1993-95 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Bolesław Sulik urodził się 8 kwietnia 1929 r. w Toruniu. Prawie całe życie spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii. Po II wojnie światowej osiadł tam z ojcem - gen. Nikodemem Sulikiem, dowódcą 5. Kresowej Dywizji Piechoty w armii generała Andersa. W połowie lat sześćdziesiątych nawiązał bliskie kontakty z polskim środowiskiem literackim i filmowym.

Był współscenarzystą filmu Andrzeja Wajdy "Smuga cienia" z 1976 r. Współpracował też przy scenariuszach filmów Jerzego Skolimowskiego - "Na samym dnie" z 1970 r. oraz "Fucha" z 1982 r. Wyreżyserował i wyprodukował też głośny film dokumentalny "W Solidarności", zrealizowany dla brytyjskiej BBC.

Działalność publiczna

W 1993 r., z rekomendacji Unii Demokratycznej, został wybrany w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jej przewodniczącym został w grudniu 1995 roku., funkcję tę pełnił do kwietnia 1999 roku. W maju 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Sulika Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego radia i telewizji".

Trybunał stanu

W czerwcu tego samego roku do Sejmu trafił wniosek o postawienie Sulika przed Trybunałem Stanu. Podpisało go 122 posłów i 6 senatorów, głównie z AWS. Wnioskodawcy zarzucili b. szefowi KRRiT "odmowę przyznania zagwarantowanych w koncesji częstotliwości dla Radia Maryja". Sejm postępowanie w tej sprawie umorzył w maju 2001 r. W 1999 roku Sulik został doradcą ds. programowych zarządu TVP, a w 2000 roku - członkiem Rady Nadzorczej tej spółki z rekomendacji ówczesnego przewodniczącego KRRiT Juliusza Brauna. Później kierował Działem Artystyczno-Literackim Filmu Agencji Filmowej TVP.

Źródło: PAP