Lubnauer o współpracy z PO: więcej miejsc nas łączy niż dzieli

TVN24

Katarzyna Lubnauer w dogrywce "Jeden na jeden" na tvn24.pltvn24
wideo 2/2

Nowoczesną i PO łączy to, że zrobimy wszystko, żeby kandydat PiS-u nie wygrał - powiedziała w dogrywce "Jeden na jeden" na tvn24.pl szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, komentując różnych kandydatów opozycji na prezydenta Wrocławia. Zadeklarowała jednak, że jeżeli do drugiej tury wyborów trafi kandydat opozycji, to Nowoczesna i PO będą się wzajemnie wspierać.

Kandydatem Nowoczesnej na prezydenta Wrocławia jest poseł Michał Jaros. Z kolei lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna ogłosił wcześniej, że kandydatem PO na prezydenta Wrocławia będzie - związany kiedyś z PiS - europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski.

Lubnauer pytana, czy Nowoczesna we Wrocławiu nie jest już w koalicji z Platformą Obywatelską, odpowiedziała, że "koalicja dotyczyła sejmików wojewódzkich". - Natomiast w tej chwili tworzymy koalicję obywatelską w większości miast - podkreśliła.

"Polityk o zupełnie innym profilu niż Nowoczesna"

Dopytywana, czy wciąż ma wątpliwości wobec Kazimierza Michała Ujazdowskiego, odparła: - Nikt nie ma chyba wątpliwości, że pan Kazimierz Ujazdowski jest politykiem konserwatywnym, o zupełnie innym profilu niż jest partia Nowoczesna.

Jak jednak zadeklarowała, jeżeli do drugiej tury trafi kandydat opozycji, to Nowoczesna i PO będą się wzajemnie wspierać. - Ja mam nadzieję, że koalicja obywatelska będzie miała wspólnych kandydatów na prezydentów w większości miast wojewódzkich - powiedziała szefowa Nowoczesnej.

Podkreślała, że "Wrocław to jest miasto, które wymaga uwagi i spokoju".

Pytana, czy kłóci się zatem o Wrocław z Grzegorzem Schetyną, odpowiedziała: - My nie kłócimy się w żadnej sprawie. My dyskutujemy albo negocjujemy.

- Więcej miejsc nas łączy niż dzieli. I to jest najważniejsze - stwierdziła. - To, co nas łączy, jeżeli chodzi o Wrocław to, że zrobimy wszystko, żeby kandydat PiS-u nie wygrał - zadeklarowała.

"Narwaniec polityczny"

Lubnauer odniosła się także do wyborów w Warszawie. Tu wspólnym kandydatem opozycji jest Rafał Trzaskowski. Jego zastępcą w ratuszu miałby zostać polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej.

- Jestem przekonana, że warszawiacy wybiorą odpowiedzialnego polityka, jakim jest Rafał Trzaskowski, a nie człowieka, którego nazwałabym narwańcem politycznym i politykiem akcyjnym, jakim jest Patryk Jaki - oceniła szefowa Nowoczesnej.

Jednak jak dodała, "zawsze trzeba doceniać przeciwnika". - Nie należy powielać błędów tych, którzy mówili, że nie ma możliwości przegrania, jak na przykład Bronisław Komorowski, bo jak widać zawsze jest, w związku z czym trzeba bardzo poważnie potraktować tę kampanię wyborczą - podkreśliła.

- Oczekuję zarówno od Rafała Trzaskowskiego, jak i Pawła Rabieja, że będą bardzo ciężko pracować w tej kampanii wyborczej, żeby przekonywać do siebie warszawiaków - powiedziała.

Lubnauer: jestem przekonana, że warszawiacy wybiorą odpowiedzialnego polityka, a nie człowieka, którego nazwałabym narwańcem politycznym
tvn24

Według Lubnauer, Patryk Jaki to jest "młody mężczyzna, który odpowiada za klęskę, jaką była ustawa o IPN i wielki kryzys dyplomatyczny, na który naraził Polskę".

- Jest to człowiek, który jest jednak w pewnym stopniu oparty na akcjach PR-owych. On zgłasza bardzo często projekty ustaw, czy propozycje, które są nośne publicznie, natomiast nie mają dużej wartości merytorycznej - stwierdziła.

ZOBACZ CAŁĄ DOGRYWKĘ "JEDEN NA JEDEN"

Autor: kb//kg / Źródło: tvn24.pl