Więcej sędziów niż miejsc. Pat w Trybunale Konstytucyjnym

TVN24

Aktualizacja:
TK orzekł, że wybór dwóch sędziów jest niekonstytucyjnytvn24
wideo 2/36

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, ale obecnie obraduje w 11-osobowym składzie. Kadencja czterech sędziów już upłynęła, a za kilka dni zakończy się kadencja kolejnego członka. Poprzedni Sejm wybrał pięciu sędziów, z czego dwóch - jak orzekł TK - niezgodnie z konstytucją. Do tej grupy dołączyło pięciu sędziów wybranych głosami posłów PiS w środę, a czterech z nich zostało już zaprzysiężonych przez Prezydenta RP.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są wybierani na 9-letnie kadencje. W obecnym składzie TK znajduje się 11 sędziów, a kadencja jednego upłynie za kilka dni. Oznacza to, że od 8 grudnia, kiedy upływa kadencja sędzi dr hab. Teresy Liszcz, Trybunał będzie składał się z 10 sędziów.

W poprzedniej kadencji Sejmu większość parlamentarna wybrała pięciu sędziów: trzech na miejsca sędziów, których kadencja upłynęła w listopadzie i dwóch "na zapas", na miejsca sędziów, których kadencja kończy się w grudniu. TK orzekł, że wybór trzech pierwszych sędziów był konstytucyjny, a dwóch - nie. Od żadnego z nich prezydent nie odebrał ślubowania.

Sejm, nie czekając na wyrok TK, wybrał w środę głosami PiS, przy sprzeciwie opozycji, pięć osób na sędziów TK. Kilka godzin później prezydent odebrał ślubowanie od czterech z nich.

9 grudnia TK będzie orzekał jeszcze ws. konstytucyjności wyboru pięciu sędziów przez PiS.

Tak dzisiaj wygląda Trybunał Konstytucyjny
TVN24 Katowice / PAP

Obecny skład Trybunału Konstytucyjnego:

Dr hab. Teresa Liszcz - od 8.12.2006 do 8.12.2015, rekomendowana przez PiS

Prof. Mirosław Granat - od 27.04.2007, rekomendowany przez LPR i Samoobronę

Prof. Andrzej Rzepliński - od 19.12.2007, od 3.12.2010 prezes TK, rekomendowany przez PO

Prof. Stanisław Biernat - od 26.06.2008, od 3.12.2010 wiceprezes TK, rekomendowany przez PO

Prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz - od 6.05.2010, rekomendowana przez PO

Prof. Stanisław Rymar - od 3.12.2010, rekomendowany przez PO

Prof. Piotr Tuleja - od 3.12.2010, rekomendowany przez PO

Prof. Marek Zubik - od 3.12.2010, rekomendowany przez PSL

Prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka - od 5.01.2011, rekomendowana przez PO

Prof. Andrzej Wróbel - od 29.05.2011, rekomendowany przez SLD

Prof. Leon Kieres - od 23.07.2012 - rekomendowany przez PO i PSL

Sędziowie wybrani w październiku przez Sejm poprzedniej kadencji:

Prof. Roman Hauser - od 7.11.2015, oczekuje na złożenie ślubowania, rekomendowany przez PO

Dr hab. Krzysztof Ślebzak - od 7.11.2015, oczekuje na złożenie ślubowania, rekomendowany przez PO

Prof. Andrzej Jakubecki - od 7.11.2015, oczekuje na złożenie ślubowania, rekomendowany przez PO

Prof. Bronisław Sitek - od 3.12.2015, rekomendowany przez PSL (wybór niekonstytucyjny według wyroku TK)

Prof. Andrzej Sokala - od 9.12.2015, rekomendowany przez SLD (wybór niekonstytucyjny według wyroku TK)

Sędziowie wybrani przez PiS w środę 2 grudnia:

Julia Przyłębska - od 9.12.2015, rekomendowana przez PiS (jeszcze nie zaprzysiężona przez prezydenta)

Prof. dr hab. Lech Morawski - od 3.12.2015, rekomendowany przez PiS

Mec. Piotr Pszczółkowski - od 3.12.2015, rekomendowany przez PiS

Prof. zw. dr hab. nauk prawnych Henryk Cioch - od 3.12.2015, rekomendowany przez PiS

Prof. nadzw. dr hab. Mariusz Muszyński - od 3.12.2015, rekomendowany przez PiS

Autor: mart,pk //plw / Źródło: tvn24.pl