W Polsce trwa cisza wyborcza

TVN24

Aktualizacja:
tvn24W niedzielę wybierzemy 51 nowych europosłów

Po dwóch intensywnych miesiącach skończyła się kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Od północy z piątku na sobotę do niedzieli, do godziny 21, trwa cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno agitować, rozdawać ulotek czy publikować sondaży. Wszystko po to, aby głosujący mogli w spokoju podjąć ostateczną decyzję.

W niedzielę 25 maja wybierzemy 51 polityków, którzy przez najbliższych pięć lat będą nas reprezentować w Parlamencie Europejskim. Polska podzielona jest na 13 wielomandatowych okręgów wyborczych, a według danych Państwowej Komisji Wyborczej o jeden mandat walczyć będzie średnio 25 kandydatów.

Europosłów wybierać można również za granicą - w 86 krajach na całym świecie utworzono w sumie 174 obwody głosowania. Pierwsze głosy oddadzą już w sobotę o godz. 12 naszego czasu Polacy przebywający w Brazylii i Argentynie. A konkretnie Brasilii, Kurytybie i Buenos Aires.

Głosowanie od 7 do 21

W Polsce lokale wyborcze będą czynne w niedzielę od godziny 7 do 21. Oficjalne wyniki - jak zapowiada Państwowa Komisja Wyborcza - zostaną przedstawione w poniedziałek lub do południa we wtorek.

O północy z piątku na sobotę rozpoczyna się cisza wyborcza. Trwa do niedzieli, do godziny 21. W tym czasie zakazana jest wszelka agitacja czy publikowanie sondaży. Nie można wieszać plakatów, rozdawać ulotek czy organizować spotkań z wyborcami. Dzięki temu wyborcy w spokoju mają podjąć ostateczną decyzję, na kogo oddać głos.

Surowe kary, uważać trzeba również w internecie

Cisza wyborcza obowiązuje we wszystkich mediach, a także w internecie. Naruszeniem ciszy wyborczej będzie np. opublikowanie na Facebooku zdjęcia kandydata lub polubienie jego profilu, a także tweetowanie i udostępnianie informacji wyborczych na Twitterze i innych portalach.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.

Naruszenie zakazu podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów to występek podlegający grzywnie od 500 tys. do 1 mln złotych.

Jeśli ktoś uważa, że złamano ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

W niedzielę, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej TVN24 przedstawi wyniki sondaży exit poll. Częściowe wyniki głosowania obwodowych komisji wyborczych będą publikowane od godziny 23.

Autor: kg//kdj / Źródło: tvn24.pl