Andrzej Duda w Nowym Jorku. Pięć dni wizyty w USA

TVN24

Andrzej Duda pojawi się m.in. przed pomnikiem katyńskim w Jersey City (Fakty TVN z 14.05)Fakty TVN
wideo 2/2

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli we wtorek wieczorem lokalnego czasu do Nowego Jorku. Podczas wizyty, która potrwa do niedzieli, prezydent między innymi weźmie udział w debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz spotka się z Polonią w Chicago.

W związku z objęciem 1 maja przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, prezydent poprowadzi w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Debata rozpocznie się w czwartek przed południem miejscowego czasu, w jej trakcie przewidziane jest wystąpienie prezydenta.

Prezydent Duda poprowadzi debatę

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że tematem debaty - który zaproponował prezydent Duda - będzie "Pokój przez prawo".

- Chodzi o znaczenie prawa międzynarodowego, jako gwaranta pokoju i relacji między państwami, opartego na normach, które są fundamentem pokojowej relacji między państwami we współczesnym świecie i fundamentem ONZ - powiedział Szczerski. Jak twierdzi szef gabinetu prezydenta, Polska wiąże z tą debatą "ogromne oczekiwania". - Czas jest gorący na świecie i ta debata znakomicie wpisuje się w ten gorący okres, który mamy dzisiaj w relacjach międzynarodowych - ocenił. Według niego, prezydent poruszy w swoim wystąpieniu między innymi kwestię koreańską i syryjską.

Szczerski podkreślił, że prezydent przed wygłoszeniem wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa, chciałby przedyskutować jego treść z przedstawicielami "grupy wschodniej" w ONZ. Dodał, że to nowa praktyka, która pokazuje transparentność, z jaką Polska chce funkcjonować w Radzie.

Para prezydencka spotka się z Polonią

W środę po południu para prezydencka złoży kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. W sobotę natomiast prezydent Duda i pierwsza dama spotkają się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. Zaplanowane jest wystąpienie prezydenta.

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski poinformował, że podczas tego spotkania prezydent wręczy odznaczenia państwowe. - Ale to przede wszystkim miejsce, gdzie pan prezydent będzie mógł się spotkać z rodakami - powiedział Kwiatkowski. Para prezydencka wróci do kraju w niedzielę wieczorem.

Autor: jog/adso / Źródło: PAP