Testament Szymborskiej: fundacja oraz nagroda literacka

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Otwarto testament Wisławy Szymborskiej

W Krakowie otwarto w środę testament Wisławy Szymborskiej. Zgodnie z wolą poetki ustanowiona zostanie nagroda literacka oraz powołana fundacja, która będzie się opiekowała jej dorobkiem.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej sekretarz poetki i wykonawca jej testamentu Michał Rusinek, fundacja ma się opiekować dorobkiem literackim Szymborskiej, jej archiwum, księgozbiorem i uporządkowaniem pamiątek. Jej majątek stanowić będą m.in. prawa autorskie do wierszy noblistki, środki finansowe przez nią zgromadzone, a także prawo do mieszkania poetki.

- Wisława Szymborska lwią część majątku zapisała fundacji - mówił Rusinek, ale nie podał konkretnej kwoty. Dodał, że nikomu poza fundacją nie przekazała żadnych swoich utworów.

Wydawnictwo a5 planuje wznowienie "Wierszy wybranych" poetki (fot
 

Fundacja ma realizować swoje zadania poprzez działalność edukacyjną, informacyjną i wydawniczą, organizowanie i finansowanie konferencji naukowych oraz projektów badawczych w zakresie literatury, a także ustanawianie i finansowanie stypendiów dla twórców literatury.

"Zdecyduje fundacja"

Jej zadaniem będzie też utworzenie i dysponowanie funduszem nagród literackich. Ich forma nie została przez Szymborską jasno określona. - To my, jako fundacja, będziemy się zastanawiać, jak nagrody będą wyglądać. Chciałbym, aby była to nagroda przyznawana co roku i upierałbym się przy liczbie mnogiej - mówił dziennikarzom Rusinek. Zależy mu na stworzeniu kilku nagród albo przyznawaniu jednej w kilku kategoriach.

Dodał, że w tym roku laureata jeszcze nie poznamy, bo najpierw musi być powołana kapituła. Nagroda nie będzie nosiła imienia poetki. - Jej nazwa jest już określona. Ale to ten jeden element, o którym nie chcę jeszcze mówić - powiedział Rusinek.

Wisławie Szymborskiej bardzo zależało, by fundacja miała siedzibę w Krakowie i była silnie związana z miastem. Dokumenty konieczne do jej rejestracji zostały już przygotowane i proces powinien się zakończyć za ok. 6 tygodni. Zgodnie z wolą poetki w pierwszym zarządzie fundacji zasiądą: prof. Teresa Walas, mecenas Marek Bukowski oraz Michał Rusinek. Nie przewiduje się utworzenia Rady fundacji.

Pisarze i poeci w jednym Domu

Sekretarz poetki powiedział także, że chciałaby ona, aby jej archiwum znalazło godne miejsce w Krakowie. - Takie miejsce, w którym będzie można je odpowiednio pokazywać i budować wizerunek miasta jako miasta literatury - zaznaczył.

Być może takim miejscem będzie Dom Literatury Kraków, który chcą stworzyć władze miasta. - Instytucja gromadziłaby i udostępniała dziedzictwo twórców związanych z Krakowem, takich jak Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem. Środowisko literackie miasta od lat zabiega o utworzenie takiej placówki - poinformowała wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka. Dodała, że realizacja inwestycji mogłaby się zacząć w latach 2014-15.

Druga część testamentu, który poetka sporządziła w 2004 roku przed wyjazdem do Izraela, ma charakter prywatny. Zawiera dyspozycje dotyczące krewnych i przyjaciół Wisławy Szymborskiej. - Dosłownie kilku osób - ujawnił Rusinek.

Kolejny tomik w druku

Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 r., zmarła 1 lutego. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatnich miesiącach życia pracowała nad tomikiem wierszy zatytułowanym "Wystarczy", który ukaże się nakładem wydawnictwa a5. Znajdzie się w nim 13 utworów, w większości publikowanych już w prasie literackiej.

Źródło: PAP