"Szkoła mówi dość", "Nauczyciele, jesteśmy z wami". Wiece poparcia w miastach

TVN24

Aktualizacja:
Wiece poparcia dla nauczycieli. W Poznaniu zgromadzeni zatańczyli polonezatvn24
wideo 2/39

Wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli odbyły się w czwartek wieczorem w kilku miastach w Polsce, między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Szczecinie. W stolicy Wielkopolski uczestnicy zgromadzenia trzymali transparenty z hasłami: "Uczniowie, robimy to także dla was!", "Warto bronić swoich przekonań", "Popieram strajk nauczycieli". Skandowano: "wolne szkoły" i "edukacja". Na zakończenie odtańczono poloneza.

Od poniedziałku trwa strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Pokrywa się on z egzaminami gimnazjalnymi, które rozpoczęły się w środę.

W niedzielę wieczorem porozumienie z rządem zawarła tylko oświatowa Solidarność. ZNP i FZZ odrzuciły propozycje rządu. We wtorek odbyło się kolejne spotkanie, na którym związkowcy ponownie odrzucili te same propozycje, przedstawione przez stronę rządową, wcześniej zaakceptowane przez Solidarność.

RELACJA Z CZWARTEGO DNIA STRAJKU >

Polonez na poznańskim placu Wolności

W czwartek wieczorem na placu Wolności w Poznaniu pojawiły się osoby z całego regionu. Uczestnicy zgromadzenia trzymali polskie flagi, flagi Solidarności oraz hasła: "Uczniowie, robimy to także dla was!", "Warto bronić swoich przekonań", "Popieram strajk nauczycieli".

Głos zabierali obecni i emerytowani nauczyciele, uczniowie szkół oraz nauczyciele. Przemawiający apelowali o solidarność z protestującymi nauczycielami.

- Edukacja to jest sprawa nas wszystkich. Sprawa strajku nauczycieli to też sprawa nas wszystkich, sprawa przyszłych pokoleń. My, nauczyciele strajkujemy, ponieważ edukacja poddawana jest systemowej pogardzie. To pogarda wobec nauczycieli, która przejawia się tym, że nauczyciel z 25-letnim stażem zamiast 3800, o które walczymy, odbiera co miesiąc 2800 złotych - powiedziała jedna z nauczycielek.

Za pomocą latarek, zgromadzeni utworzyli wielki świecący wykrzyknik - symbol strajku. Na zakończenie wiecu uczestnicy zatańczyli poloneza.

Wiec poparcia dla strajku nauczycieli w Poznaniu. Uczestnicy za pomocą latarek stworzyli symboliczny wykrzyknik
tvn24

"Szkoła mówi dość". Wiec we Wrocławiu

Wiec poparcia zorganizowano też przy wrocławskim ratuszu. Zgromadzeni trzymali transparenty z napisami: "Szkoła mówi dość", "Prestiż, godność, edukacja" czy "Ministra edukacji bez kwalifikacji". Skandowali: "Solidarność naszą bronią!".

- Jesteśmy z nauczycielami, wspieramy protest. Zrobimy wszystko, żeby was nie opuścić. Proszę, nie poddawajcie się. Wy, którzy codziennie w tych szkołach siedzicie i protestujecie w naszym imieniu. Naszym, czyli rodziców i dzieci, które będą przez was kształcone - powiedział jeden z uczestników.

"Szkoła mówi dość". Wiec poparcia dla nauczycieli we Wrocławiu
tvn24

"Nauczyciele jesteśmy z wami". Łodzianie wsparli nauczycieli

Popierający nauczycieli mieszkańcy Łodzi spotkali się na ulicy Piotrkowskiej. "Nauczyciele jesteśmy z wami", "Rodzice uczniów z nauczycielami" - głosiły transparenty trzymane przez uczestników.

- Te postulaty są bardzo istotne. Nie tylko dla nauczycieli, ale też dla całego społeczeństwa - podkreślał jeden ze zgromadzonych.

Symboliczne wykrzykniki w Szczecinie

Wiec poparcia odbył się też w Szczecinie. Uczestnicy ułożyli wykrzyknik ze świeczek, wymachiwali też żółtymi kartkami z tym symbolem. "Nauka to poważna sprawa, strajk to nie zabawa" - można było przeczytać na transparencie.

- Chcemy wyrazić swoje zdanie, chcemy się podbudować, powiedzieć dobre słowo dla tych, którzy już może pomału wątpią - mówiła obecna na wiecu Irena Nowak, prezes oddziału międzygminnego Związku Nauczycielstwa Polskiego z Gryfic (woj. zachodniopomorskie).

Wiece poparcia dla strajkujących nauczycieli we Wrocławiu i Szczecinie
tvn24

Autor: js,ads//kg,now / Źródło: TVN24, PAP