Coraz więcej samochodów elektrycznych. Polska też ma plan

TVN24

tvn24Francja chce mieć tylko ekologiczne auta

Francja czy Norwegia stawiają na auta elektryczne, bo są bardziej ekologiczne. Smog to poważny problem i Europa między innymi tak chce z nim walczyć. Polska też próbuje, ale na razie auta elektryczne pozostają nieosiągalne dla wielu obywateli. Materiał programu "Polska i świat".

Samochody elektryczne powoli podbijają Europę. Szczecin kupił właśnie cztery nowe samochody na prąd. Będą nimi jeździć urzędnicy, żeby było taniej.

- Koszt przejazdu 100 kilometrów takim samochodem jest rzędu 6 złotych, czyli około 1,5 litra ceny paliwa - tłumaczył Szymon Wasilewski z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Ograniczenia w Europie

Francja chce mieć tylko ekologiczne auta. - Zapowiadamy koniec sprzedaży aut z silnikami Diesla i benzynowymi od 2040 roku - zapowiedział minister ekologii Francji Nicolas Hulot.

Francuskie miasta mają problem ze smogiem, a jedną z jego przyczyn są właśnie samochody z silnikiem Diesla. Francuski rząd jest pewien, że do 2040 roku samochody elektryczne stanieją, a branża motoryzacyjna zdąży z reorganizacją produkcji.

- Wiele krajów dało sobie mniej czasu niż Francja - podkreślił Pascal Canfin, szef francuskiego oddziału WWF.

W kilku europejskich krajach samochodów z silnikiem spalinowym nie będzie można zarejestrować już za kilka lat. Najszybciej chcą się ich pozbyć Norwegia i Holandia (w 2025 roku).

Polski plan na prąd

W Polsce na razie o takich restrykcjach nikt nie myśli, ale polski rząd też ma plan na spopularyzowanie elektrycznych aut. Do 2025 roku na naszych ulicach ma się pojawić milion takich pojazdów. Na razie jednak brakuje przede wszystkim punktów ładowania.

- Problem jajka i kury, czyli co ma być pierwsze - wyjaśniał Tomasz Detka z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. - Nie ma samochodów, więc po co budować stacje, nie ma stacji to jak kupić samochód - dodał. Wciąż odstrasza też cena, ponieważ małe miejsce auto elektryczne kosztuje ponad 100 tysięcy. Eksperci zwracają uwagę, że Polska walcząc o ekologię na wzór innych krajów, powinna dokładać do zakupu aut na prąd.

Pod koniec 2016 roku w naszym kraju było zarejestrowanych 1237 samochodów na prąd.

Autor: mart//now / Źródło: TVN 24