Sondaż: PiS mocne jak nigdy dotąd

TVN24

Fakty TVNInne sondaże także wskazują na przewagę PiS nad opozycją (materiał "Faktów" z dn.22.07.2017 r.)

Jeszcze nigdy od wyborów w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość nie miał takiego poparcia w sondażach realizowanych na zlecenie serwisu OKO.press. Partia rządząca może według najnowszego badania liczyć na głosy 40 procent respondentów.

"Wydawało się, że po wielkiej fali protestów w obronie niezależności sądów i prezydenckich wetach do dwóch z trzech ustaw sądowniczych, popularność partii rządzącej spadnie" - pisze OKO.press. Tymczasem po raz pierwszy od dwóch lat w badaniach zlecanych przez ten serwis partia Jarosława Kaczyńskiego przekroczyła wynik wyborczy z października 2015 roku (było to wówczas 37,6 procent) i z 40-procentowym poparciem (o trzy punkty więcej niż w czerwcu) umocniła się na pozycji samodzielnego lidera.

Sondaż przeprowadzony przez Ipsos na zlecenie OKO.press
| Ipsos/OKO.press

Najgorszy wynik "opozycji liberalnej"

W omówieniu sondażu czytamy, że o ile w badaniu zanotowano najwyższy wynik PiS, to jednocześnie najgorszy łączny wynik uzyskała "opozycja liberalna".

Platforma Obywatelska uzyskała 21 procent deklaracji poparcia, co oznacza spadek o trzy punkty procentowe w stosunku do czerwca. Nowoczesna z sześcioprocentowym poparciem (takim samym jak w poprzednim badaniu) znalazła się na czwartym miejscu, wyprzedzona jeszcze przez Kukiz'15 (11 procent, o punkt procentowy więcej niż w czerwcu).

Po grudniowych protestach w Sejmie i przed parlamentem, PO i Nowoczesna mogły liczyć razem na 41-procentowe poparcie, PiS osiągało wówczas 35 procent sondażowych "głosów". Teraz sytuacja się odwróciła - PiS z 40 procentami ma mocną przewagę nad PO i Nowoczesną, które łącznie zbierają 27 procent zwolenników.

Na granicy progu balansuje PSL (4,7 proc.), dalej są SLD (4,2 proc.), Wolność (2,6 proc.) i Razem (2,4 proc).

Badanie metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) zostało przeprowadzone przez Ipsos na reprezentatywnej próbie tysiąca osób w dniach 2-4 sierpnia.

Autor: tmw//rzw / Źródło: OKO.press