Ponad tona narkotyku do produkcji "pigułek gwałtu". Ukryta w przesyłkach kurierskich

TVN24

CBŚP: zlikwidowano kanał przewozu "pigułek gwałtu" na zachód EuropyCBŚP
wideo 2/9

Policjanci z Krajową Administracją Skarbową i Prokuraturą Okręgową w Łodzi doprowadzili do likwidacji kanału przewozowego środka GBL, czyli tak zwanych "pigułek gwałtu" - poinformowała komisarz Iwona Jurkiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji. Funkcjonariusze przejęli 1,2 tony tego narkotyku. Znajdował się on w przesyłkach kurierskich. Z takiej ilości tej substancji można było wyprodukować około 2,5 miliona działek.

GBL to niebezpieczna substancja psychoaktywna, nazywana potocznie "kropelkami gwałtu" lub "pigułką gwałtu", wywołująca między innymi stany śpiączkowe, krótkotrwałą amnezję i utratę świadomości. Jej przedawkowanie lub połączenie z alkoholem może grozić śmiercią.

"Pigułki gwałtu" w przesyłkach kurierskich

Rzeczniczka CBŚP komisarz Iwona Jurkiewicz poinformowała, że na trop szlaku tranzytowego przerzutu GBL wpadli policjanci z rzeszowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji. Jak ustalili, substancja była przesyłana z Chin na Litwę, a następnie przez Polskę do krajów Europy Zachodniej i Południowej oraz Wielkiej Brytanii. W sprawę zamieszani byli między innymi obywatele Polski, Holandii i Litwy.

Jak czytamy w komunikacie prasowym CBPŚ, "podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, pełniącymi służbę w Mobilnych Referatach Realizacji Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczono 1,2 tony GBL, czyli prawie 2,5 miliona działek handlowych narkotyku".

Niebezpieczna substancja znajdowała się w przesyłkach kurierskich, a do jej wykrycia wykorzystano między innymi wyszkolonego psa.

- Pod szyldem legalnie prowadzonej działalności podejrzani mogli przesłać ponad 335 ton narkotyku o czarnorynkowej wartości ponad 21 milionów euro. Przesyłki poprzez firmy kurierskie trafiały do państw europejskich, a stamtąd także do Polski, a nawet do krajów Ameryki Północnej i Azji -powiedziała o ustaleniach śledczych rzeczniczka CBŚP.

Działania Europolu w sprawie "pigułek gwałtu"

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało dwie osoby, a dwie kolejne stawiły się w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, gdzie przedstawiono im łącznie 20 zarzutów z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jak dodała komisarz Jurkiewicz, na bazie prowadzonej sprawy zorganizowano spotkanie w Europolu z przedstawicielami policji litewskiej oraz konferencję Europolu w Krakowie z przedstawicielami policji krajów Unii Europejskiej, która poświęcona była zagrożeniom związanym z GBL.

Autor: mjz//now / Źródło: CBŚP, PAP