PiS złożyło wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSW

TVN24

tvn24Wniosek został złożony rano w kancelarii Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. O fakcie poinformował rzecznik partii Adam Hofman.

Wniosek do kancelarii Sejmu trafił w poniedziałek rano. - Minister Sienkiewicz nie daje żadnej gwarancji naprawy tej sytuacji, a wręcz przeciwnie. Poprzez swoje deale polityczne z prezesem Belką jeszcze ten kryzys państwa pogłębia - tłumaczył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jak dodał, rozmowa Sienkiewicza z Belką m.in. o zmianie ministra finansów i zmianie ustawy o NBP, "zmierzała do tego, żeby niezależną instytucję, jaką jest NBP, uzależnić od rządu premiera Donalda Tuska". - Państwo polskie pod rządami Donalda Tuska jest wyłącznie w teorii, Sienkiewicz osłabia państwo polskie"- podkreślił. W rozmowie z dziennikarzami Błaszczak zapowiedział, że PiS - obok wniosku o odwołanie Sienkiewicza - ma też propozycje dalszych działań, które mają na celu "uzdrowienie sytuacji". Ma je przedstawić na konferencji prasowej o godz. 13 prezes Jarosław Kaczyński. - Nie ulega dla mnie wątpliwości, że te taśmy pokazują istotę władzy III Rzeczpospolitej - układ, o którym mówił Jarosław Kaczyński; sitwę, która rządzi Polską. Być może jest tak, że ta sitwa pokłóciła się ze sobą - dodał polityk PiS.

Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

"Tusk do dymisji"

Wcześniej, w poniedziałek rano Adam Hofman w "Jeden na Jeden" w TVN24 mówił, że PiS zaprezentuje "mapę dojścia do normalności. Rzecznik PiS kategorycznie powtarzał, że Donald Tusk musi podać się do dymisji.

Premier Donald Tusk w poniedziałek o godz. 15 odniesie się do sprawy upublicznionych nagrań. Od godz. 14.00 na antenie TVN24 będzie trwał program specjalny w sprawie afery taśmowej.

Autor: nsz/kka / Źródło: tvn24.pl, PAP