Najnowszy sondaż: w Sejmie nadal pięć ugrupowań

TVN24

"Utrzymuje się porządek ustalony w czasie wyborów" - ocenił CBOS. (Powyborczy materiał "Faktów" TVN z 15 października)Fakty TVN
wideo 2/36

Grudniowy sondaż CBOS nie wykazał dużych zmian w układzie głównych sił na polskiej scenie politycznej. Najwięcej zwolenników nadal ma PiS z sojusznikami. Wyprzedza Koalicję Obywatelską, Lewicę, PSL-Kukiz'15 i Konfederację. Te pięć ugrupowań wprowadziłoby swoich przedstawicieli do Sejmu. "Utrzymuje się porządek ustalony w czasie wyborów" - ocenili badacze.

WYNIKI PAŹDZIERNIKOWYCH WYBORÓW PARLAMENTARNYCH>

Niecałe dwa miesiące po wyborach poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości deklaruje 45 procent pewnych uczestników wyborów. To spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z sondażem z listopada.

Lewica zamyka podium

Głosowanie na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 22 procent potencjalnych wyborców, czyli o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu.

Na trzecim miejscu znalazła się Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 11 procent gotowych głosować. W porównaniu do listopadowego sondażu to spadek o 1 punkt procentowy. Po 6 procent badanych zadeklarowało poparcie dla PSL-Kukiz'15 (spadek o 3 punkty procentowe) i dla Konfederacji (bez zmian).

81 procent badanych na przełomie listopada i grudnia zadeklarowało gotowość pójścia do urn wyborczych.

Bez większych zmian od październikowych wyborów

"W tym miesiącu nie odnotowaliśmy istotniejszych zmian w układzie sił na naszej scenie. Nadal utrzymuje się porządek ustalony w czasie wyborów" - skomentowało CBOS. Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 listopada - 5 grudnia 2019 roku na liczącej 971 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Poprzednie badanie CBOS przeprowadził w dniach 7–17 listopada.

Preferencje partyjne (listopad/grudzień 2019)
Maciej Zieliński | PAP

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP