Przed dymisją mianował sam siebie. Zembala konsultantem krajowym

TVN24


Były minister zdrowia prof. Marian Zembala na krótko przed dymisją mianował się konsultantem krajowym ds. kardiochirurgii - podaje "Wprost". Sam Zembala tłumaczy, że na czas szefowania Ministerstwu Zdrowia jedynie zawiesił się w pełnieniu tej funkcji.

Konsultantów krajowych powołuje minister zdrowia spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin medycyny, farmacji i innych dziedzin związanych z ochroną zdrowia. Pod decyzją o powołaniu prof. Zembali podpisała się wiceminister Anna Łukasik. Zrobiła to 3 listopada, czyli na kilka dni przed dymisją.

Prof. Zembala jako konsultant krajowy będzie doradzał nowemu ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi.

Rezygnacja i... powołanie

Prof. Marian Zembala pełnił funkcję konsultanta krajowego ds. kardiochirurgii od 2011 roku, ale zrezygnował, kiedy został ministrem zdrowia. W tym czasie na to stanowisko nie powołano nikogo.

- Ja tylko zawiesiłem się w tej funkcji na czas bycia ministrem - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Formalnie jednak złożył rezygnację i potrzebny był zupełnie nowy akt powołania.

Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" na krótko przed dymisją prof. Zembala powołał siebie do zespołu, który będzie opracowywał założenia Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020. Projekt powstaje na potrzeby Ministerstwa Zdrowia.

Autor: pk/ja / Źródło: Wprost, Gazeta Wyborcza