"Mamy razem z Nowoczesną wielką rzecz do zrobienia"

TVN24

Neumann: życzę Nowoczesnej jak najlepiejtvn24
wideo 2/13

Życzę jak najlepiej Nowoczesnej, Katarzynie Lubnauer, Ryszardowi Petru i wszystkim koleżankom i kolegom w Nowoczesnej, bo wspólnie mamy wielką rzecz do zrobienia. Musimy wygrać wybory samorządowe - komentował dla TVN24 szef klubu Platformy Obywatelskiej, Sławomir Neumann.

Katarzyna Lubnauer wygrała wybory na szefa partii Nowoczesnej z przewagą dziewięciu głosów. Zdetronizowała samym Ryszarda Petru, założyciela partii.

- Serdeczne gratulacje dla pani Katarzyny Lubnauer. Ale też serdeczne podziękowania dla Ryszarda Petru za tę współpracę dwuletnią między Nowoczesną a Platformą w parlamencie - powiedział w rozmowie z TVN24 Sławomir Neumann, szef klubu PO.

Jesteśmy skazani na współpracę

Sławomir Neumann odniósł się do słów Katarzyny Lubnauer, która sceptycznie oceniała porozumienie z PO, w myśl którego wspólnym kandydatem na prezydenta Warszawy ma być Rafał Trzaskowski z Platformy, a Paweł Rabiej z Nowoczesnej zostałby jego zastępcą. - Katarzyna Lubnauer jest człowiekiem racjonalnym, który wie, że przy takiej ordynacji, jaką proponuje Prawo i Sprawiedliwość, czy chce czy nie chce - jesteśmy na współpracę skazani, ja w to wierzę - skomentował szef Platformy.

Podkreślił, że Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe według przygotowywanej obecnie nowej ordynacji wyborczej "są skazani na wspólne listy", dlatego "powinni pójść wspólnym blokiem i wygrać wybory samorządowe".

Odniósł się do zmian w ordynacji wyborczej, które proponuje partia rządząca. Chce ona m.in. likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. - Dzisiejsze emocje zjazdu i takiego wyrównanego pojedynku kilka tygodni toczonego w Nowoczesnej też powodują, że niektóre wypowiedzi może są zbyt ostre czy zbyt emocjonalne - skomentował Neumann.

Platforma nie wycofa się z umowy

- My na pewno jedną rzecz możemy obiecać. Platforma nie wycofa się z umowy, Paweł Rabiej jest kandydatem na wiceprezydenta z Nowoczesnej i my tej umowy dotrzymamy, tutaj nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Niezależnie od tego czy Ryszard Petru jako przewodniczący Nowoczesnej to umawiał, czy teraz Katarzyna Lubnauer. Umowy dotrzymamy - obiecał szef PO. - Ja życzę jak najlepiej Nowoczesnej, jak najlepiej Katarzynie Lubnauer, Ryszardowi Petru i wszystkim koleżankom i kolegom w Nowoczesnej, bo my wspólnie razem mamy wielką rzecz do zrobienia. Musimy wygrać wybory samorządowe, to jest nasze wspólne zadanie - powiedział Neumann.

Autor: kc//rzw / Źródło: tvn24