Kolejni od Palikota przechodzą do SLD

TVN24

Aktualizacja:

Około czterdziestu działaczy Ruchu Palikota z regionu pomorskiego przechodzi do SLD. Część z nich poinformowała o tym dziennikarzy na konferencji prasowej w sobotę w Gdyni. Uczestniczył w niej też szef Sojuszu Leszek Miller. - Bardzo się z tego cieszymy - mówił podczas konferencji prasowej były premier.

Była pełnomocnik partii w regionie i b. szefowa okręgu gdańskiego (nr 25) RP, Agnieszka Gądek poinformowała, że "w Pomorskiem na pewno do SLD przechodzi ok. 40 osób, a z partii odeszło ok. 100 osób". - Część przechodzi wprost do sojuszu, a część będzie budowało platformę "Nowoczesne Państwo" - dodała.

"Jesteśmy ideowcami"

Gądek podkreśliła, że "do SLD przechodzą m.in. Jerzy Tarasiewicz, Leszek Korzeniowski (były wiceprzewodniczący okręgu gdańskiego RP), Mieczysław Nowak (szef sztabu wyborczego), Artur Grodziski (przewodniczący klubu RP w Chojnicach i Zbigniew Golonko (b. szef klubu w Chojnicach)". - Przechodzimy do SLD, bo jesteśmy ideowcami i nie mogliśmy dalej realizować swoich lewicowych postulatów oraz budować nowoczesnej Polski w ramach struktur Ruchu Palikota - wyjaśniła.

Z kolei Leszek Korzeniowski (były wiceprzewodniczący okręgu gdańskiego RP) powiedział, że powodem odejścia z RP było m.in. to, że "RP stał się przybudówką Platformy Obywatelskiej". - Musimy powiedzieć jasno, że Ruch Palikota to "koń trojański", który został wprowadzony w środowisko lewicy po to, aby zastąpić dość drogiego koalicjanta, jakim jest PSL - tłumaczył.

Niech sobie idą

Sześcioro czołowych działaczy RP w Pomorskiem opuściło w lutym partię w proteście przeciw nieuznaniu przez Zarząd Krajowy partii wyników wyborów zarządu okręgu RP w Gdańsku. Styczniowe wybory zostały unieważnione po tym, jak 17 członków partii zgłosiło skargi dotyczące niepoinformowania o jego terminie.

Poseł RP z Gdańska, Piotr Bauć komentując odejście grupy działaczy powiedział PAP: - Niech idą; to jest wolny kraj i każdy ma wybór. (...) To nie uszczupli i nie zrobi szkody partii w Pomorskiem.

Poinformował, że "teraz do RP w okręgu gdańskim należy ok. 200 osób i ciągle przybywają nowi członkowie".

Miller jest otwarty

Leszek Miller powiedział dziennikarzom, że "od dłuższego czasu w całym kraju odbiera sygnały, że część działaczy Ruchu Janusza Palikota chce wstępować do SLD". - To jest tendencja ogólnopolska a nie tylko pomorska a my serdecznie witamy każdego - dodał. Spodziewa się, że "w najbliższych miesiącach będzie coraz więcej osób przechodzących z RP do SLD". Zaznaczył, że "jeżeli jakiś poseł z RP chciałby przejśc, to się nad tym zastanowimy".

W marcu w regionie kaliskim około czterdziestu działaczy Ruchu Palikota także zdecydowało o przejściu do SLD.

Źródło: PAP