Kolejni prezesi sądów do wymiany

TVN24

Z decyzją resortu sprawiedliwości nie zgadza się odwołana pod koniec listopada była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Fakty TVN
wideo 2/4

Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w poniedziałek o odwołaniu prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach. Prezesów zmieniono też w trzech sądach rejonowych.

Resort sprawiedliwości poinformował, że z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie odwołano w poniedziałek sędziego Macieja Żelazowskiego. Jak stwierdzono w komunikacie szczeciński sąd apelacyjny "nie radzi sobie z opanowaniem wpływu spraw karnych, co oznacza, że w sądzie tym rosną zaległości".

"Szczeciński Sąd Apelacyjny zajął pod tym względem 9. miejsce na 11 wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. Jest też pod koniec rankingu średniego czasu trwania spraw niezałatwionych" - napisano w komunikacie MS.

- Otrzymaliśmy decyzję datowaną na 2 stycznia 2018 roku o odwołaniu sędziego Żelazowskiego z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W tej chwili stanowisko jest nieobsadzone - skomentował tę decyzję w poniedziałek rzecznik Sądu Apelacyjnego sędzia Janusz Jaromin.

Rzecznik SA w Szczecinie dodał, że "decyzja nie ma uzasadnienia, a więc nie znamy przyczyn odwołania pana prezesa i jesteśmy tą decyzją zaskoczeni". Wskazał, że "autorzy tej notatki, czyli wydział komunikacji społecznej i promocji przywołują dane statystyczne za pierwsze półrocze ubiegłego roku i na podstawie tych danych statystycznych wyciągnięto wnioski". - Już informacje na trzy kwartały ub.r. wskazują, że te wyniki zostały zdecydowanie poprawione" - zaznaczył. Jak dodał, jeżeli chodzi o sprawy karne, wydział karny sądu apelacyjnego w tym rankingu zaległości (MS) znajduje się na pierwszym miejscu – opanowano zaległości w 100 proc. "Tak więc informacja oparta jest na wyrywkowym i szczątkowym danych, które są nieaktualne - podkreślił Jaromin.

Odwołany prezes w Kielcach

"Z opanowaniem wpływu spraw karnych duże problemy ma także Sąd Okręgowy w Kielcach, który zajął pod tym względem 40. pozycję na 45 wszystkich sądów okręgowych w Polsce" - stwierdził resort sprawiedliwości.

W związku z tym, jak poinformowało ministerstwo, na nowego prezesa tego sądu w Kielcach od wtorku powołano sędziego Ryszarda Sadlika, zaś w poniedziałek funkcję prezesa przestał pełnić sędzia Wojciech Merta.

Zmiany w sądach rejonowych

Prezesi zmienieni zostali także w sądach rejonowych: Poznań Stare Miasto (teraz to stanowisko powierzono sędzinie Danucie Felińskiej-Żukowskiej), Poznań Nowe Miasto i Wilda (sędzia Kamil Antkowiak) oraz w Nowym Mieście Lubawskim (sędzia Michał Lasota).

W poniedziałek odwołano dotychczasowych prezesów tych sądów - odpowiednio: sędziego Rafała Kubiaka, sędzię Ewę Negra-Kujawę oraz sędziego Andrzeja Borowskiego.

Jak napisano w komunikacie resortu, SR Poznań Stare Miasto jest 314. na 318 wszystkich sądów rejonowych w Polsce pod względem wskaźnika opanowania wpływu spraw.

"Podobnie źle radzi sobie SR Poznań Nowe Miasto i Wilda – w ogólnym rankingu jest 304., zaś pod względem czasu trwania spraw niezałatwionych jest 274. Z kolei dalekie 266. miejsce w rankingu odsetka załatwień merytorycznych spraw cywilnych zajął SR w Nowym Mieście Lubawskim" - poinformowano.

Ponadto, jak czytamy w komunikacie, w miejsce wakatów powołano trzech nowych prezesów sądów rejonowych.

"Nowym prezesem w Sądzie Rejonowym w Szczytnie zostanie sędzia Ewelina Wolny, prezesem Sądu Rejonowego Warszawa Wola – sędzia Sebastian Ładoś oraz w Sądzie Rejonowym Warszawa Żoliborz - sędzia Agnieszka Stachniak-Rogalska" - napisał resort.

Nowa prezes w Krakowie

Ponadto ministerstwo podało, że prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie zostanie Dagmara Pawełczyk-Woicka.

"Ma prawie 20-letnie doświadczenie w orzekaniu, specjalizuje się w prawie cywilnym. Orzekała między innymi w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe Polskiej Akademii Nauk z zakresu prawa cywilnego" - podkreślono w komunikacie.

Dotychczasowa prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Morawiec, która została odwołana pod koniec listopada ubiegłego roku, nie zgadza się z decyzją ministra sprawiedliwości i złożyła przeciwko niemu pozew. Beata Morawiec domaga się między innymi zadośćuczynienia na cel społeczny oraz przeprosin ministra na konferencji prasowej.

Nowe przepisy

12 sierpnia ubiegłego roku w życie weszła nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych, która między innymi zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli między innymi bez uzasadnienia.

Autor: PTD//kg / Źródło: PAP