"To jest odpowiedź dla Broniarza. Nie będzie z dzieci robił zakładników"

TVN24

Wójcik: Broniarz wziął dzieci jako zakładników. Rządowy projekt ws. matur to odpowiedźtvn24
wideo 2/37

Skoro premier chce siłowo rozwiązywać problemy polskiej edukacji, to nie posuniemy się nawet o krok do przodu. A jest poważny problem - powiedziała w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS) stwierdził, że rządowy projekt to "bardzo dobra nowelizacja", która zapewni spokój.

Rząd przyjął w środę projekt noweli Prawa oświatowego, który ma być procedowany w Sejmie i Senacie już w czwartek.

Projekt przewiduje, że w szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a jeżeli i on nie podejmie takiej decyzji - organowi prowadzącemu, czyli wójtom, burmistrzom i prezydentom.

CZYTAJ WIĘCEJ O RZĄDOWYM PROJEKCIE DOT. MATUR >

"To jest siłowe rozwiązanie"

Wicemarszałek Sejmu z Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska pytana w "Faktach po Faktach", czy była to dobra decyzja, odparła: - Dobrą decyzją byłoby, gdyby od kilku tygodni rząd poważnie traktował protest nauczycieli, usiadł do stołu i rozmawiał z nauczycielami.

A - jak wskazywała - "przez te wszystkie dni pan premier nie miał czasu na rozmowy". W jej ocenie "to nie jest dobra decyzja". - Decyzje powinny być mądre, rozważne. To jest siłowe rozwiązanie. Skoro premier chce siłowo rozwiązywać problemy polskiej edukacji, to nie posuniemy się nawet o krok do przodu. A jest poważny problem - podkreśliła Kidawa-Błońska.

- Jeżeli prowadzi się dialog i chce się z jakąś stroną porozumieć, bardzo ważny jest szacunek. Dla nauczycieli poza zarobkami ważna jest godność - dodała wicemarszałek.

Kidawa-Błońska: rządowy projekt ws. matur to siłowe rozwiązanie
tvn24

"Nie może być destrukcji, chaosu, niepokojów"

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (PiS) ocenił, że rządowa propozycja "to jest bardzo dobra nowelizacja, bardzo dobry projekt". - Nie może być destrukcji, chaosu, niepokojów - wskazał.

Podkreślił, że "musimy dać szansę, żeby młodzi ludzie realizowali swoje marzenia". - Żaden działacz związkowy, taki jak pan Broniarz, nie będzie stawał na drodze tym młodym ludziom, aby zrealizowali swoje marzenia - powiedział Wójcik. Stwierdził, że szef ZNP Sławomir Broniarz "nie rozumie dialogu społecznego, gra dziećmi i doprowadził do tego, że dzieci, młodzież stali się zakładnikami". - Nie będzie tego. To jest odpowiedź dla Broniarza. Nie będzie z dzieci robił zakładników - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

ZOBACZ CAŁE "FAKTY PO FAKTACH" >

Autor: ads//kg / Źródło: tvn24