Kaczyński, Ziobro i Gowin podpisali porozumienie. "Jedność prawicy staje się faktem"

TVN24

tvn24Liderzy podpisali porozumienie

- Jesteśmy razem. Razem zmienimy Polskę, razem zwyciężymy - oświadczył podczas zgromadzenia obywatelskiego "Czas na zmiany" Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podpisał w sobotę porozumienie ze Zbigniewem Ziobrą (SP) i Jarosławem Gowinem (Polska Razem) - Jedność prawicy staje się faktem - powiedział Kaczyński.

Do podpisania porozumienia ws. współpracy doszło w Warszawie, podczas spotkania mającego na celu zjednoczenie prawicy, które zorganizowało PiS. - Ważne jest to, żeby wiedzieć jaka jest sytuacja (w Polsce - red.), ale ważne jest też to, żeby wiedzieć jak tę sytuację zmienić. Jedno jest pewne, zmiana prowadzi poprzez jedność, (...) ta jedność staje się faktem - powiedział Jarosław Kaczyński podczas swojego wystąpienia kończącego spotkanie. Po tych słowach zaprosił na scenę Zbigniewa Ziobrę i Jarosława Gowina. - Jesteśmy razem, razem zmienimy Polskę, razem zwyciężymy - podkreślił siadając do stołu, by podpisać porozumienie polityczne z liderami Solidarnej Polski i Polski Razem.

Politycy prawicowych ugrupowań o podpisanym porozumieniu
tvn24

Jedna lista i wspólny kandydat na prezydenta

W porozumieniu podkreślono, że zostało ono zawarte "w celu stworzenia silnej alternatywy dla skompromitowanego i szkodzącego Polsce rządu koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego".

Zdaniem liderów partii prawicowych, w ostatnich tygodniach "kryzys polityczny osiągnął skalę poważniejszą niż kiedykolwiek", a ujawnione nagrania rozmów ministrów Donalda Tuska "stanowią dowód na istnienie patologii". "Sygnatariusze porozumienia są zdania, że Rada Ministrów kierowana przez Donalda Tuska straciła mandat do dalszego sprawowania rządów" - podkreślono w dokumencie. Strony podkreśliły, że "nadzwyczajna sytuacja w jakiej znalazło się państwo polskie wymaga zjednoczenia i koordynacji działań zarówno na forum parlamentu, jak i w terenie". Liderzy PiS, Polski Razem i SP zobowiązały się, że w wyborach samorządowych w listopadzie 2014 r. i parlamentarnych w 2015 r. wystawią swoich kandydatów z listy Prawa i Sprawiedliwości, a także poprą wspólnego kandydata na prezydenta w 2015 r.

"Prawica powinna być zjednoczona"

Podpisanie porozumienia o współpracy wieńczy długotrwałe i pełne zwrotów rozmowy PiS z Solidarną Polską i Polską Razem. Do ostatniej chwili nie było wiadomo czy liderzy tych dwóch partii pojawią się na sobotnim spotkaniu, które było kolejną już inicjatywą PiS mającą zjednoczyć prawicę. Wcześniej zarówno Ziobro jak i Gowin spotykali się kilkakrotnie z kierownictwem PiS i rozmawiali o możliwościach współpracy - bez efektów. Przed tygodniem partia Jarosława Kaczyńskiego zorganizowała konwencję zjednoczeniową, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele Polski Razem i Solidarnej Polski. Liderzy PR i SP nie pojawili się jednak na konwencji, gdyż PiS nie spełniło ich postulatów. Podczas środowej konferencji prasowej Kaczyński kolejny raz mówił, że prawica w Polsce powinna być zjednoczona. Przestrzegał też, że rozmów z liderami SP i PR "nie będzie ciągnął w nieskończoność". - Każdy musi podjąć decyzję, że złe są interesy partykularne, bo te formacje nie są w stanie istnieć dalej na scenie parlamentarnej, czy też wziąć wspólny udział w przedsięwzięciu i powrócić do tego, czego prawica potrzebuje. Prawica powinna być zjednoczona - mówił szef PiS.

"Zapomnieć o tym, co złe"

Zadeklarował też, że jego ugrupowanie jest w stanie zapomnieć "o wszystkim co było złe" na prawicy. - Było tego sporo, ale moment jest taki, że trzeba umieć zapomnieć - zadeklarował. Dodał, że inne partie też muszą zapomnieć o polityce małych grup. - Żeby nie chcieli wracać do lat 90., tylko żeby chcieli, aby prawica mogła w Polsce rządzić i to efektywnie. Najpierw wygrać, a potem - bez ciągłych kłótni - rządzić - mówił Kaczyński. Po tych słowach Kaczyńskiego jeszcze w środę doszło do kolejnego spotkania PiS z SP i PR. Niektórzy przedstawiciele tych partii oceniali, że rozmowy idą w dobrym kierunku. W sobotnim zgromadzeniu "Czas na Zmiany" zorganizowanym w Centrum Expo XXI w Warszawie wzięli też udział m.in. przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, klubów "Gazety Polskiej", Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Solidarności Rolników Indywidualnych, Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Autor: kde/kka / Źródło: TVN24, PAP