"Iskra nadziei na nowoczesną Polskę"

TVN24

Posłowie Nowoczesnej komentują wybór Katarzyny Lubnauer na szefową ich partiitvn24
wideo 2/13

Politycy Nowoczesnej w kuluarach komentowali wybór Katarzyny Lubnauer na przewodniczącą partii. - Jestem przekonana, że to nowe otwarcie, którego dzisiaj jesteśmy świadkami, jest tą iskrą nadziei na nowoczesną Polskę - przekonywała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Katarzyna Lubnauer wygrała wybory na szefa Nowoczesnej. Zdobyła 149 głosów, pokonując Ryszarda Petru dziewięcioma głosami. - To oznacza, że Nowoczesna potrzebuje nas obojga - mówiła nowa przewodnicząca partii tuż po ogłoszeniu wyników.

- Nowoczesna potrzebowała nowego otwarcia, potrzebowała z drugiej strony powrotu do korzeni: do partii, która jest skupiona na gospodarce, która jest racjonalna, odważna. Partii, która będzie w stanie doprowadzić do tego, żeby Polska była szanowanym krajem w Polsce i za granicą. Krajem, który szanuje prawo - komentowała posłanka Nowoczesnej, Kamila Gasiuk-Pihowicz, typowana na nową szefową klubu parlamentarnego. - To są wyzwania, które są przed nami, jestem przekonana, że to nowe otwarcie, którego dzisiaj jesteśmy świadkami, jest tą iskrą nadziei na nowoczesną Polskę - dodała. - Decyzji nie podejmuje się w emocjach, zawsze należy to przespać, pomyśleć i dopiero potem podjąć decyzję, ale jestem pełna nadziei. Intuicyjnie jednak czuję, że Nowoczesna jest wciąż Ryszarda Petru, to on jest ojcem założycielem - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus.

Jedyna partia w której tak demokratycznie wybiera się władze

- Było widać dzisiaj na sali, że demokracja i równe reguły gry to nasza podstawa. W związku z tym już dzisiaj usłyszeliśmy zaproszenie ze strony pani przewodniczącej do pana Ryszarda Petru do udziału w zarządzie partii, do współdecydowania, do działań na rzecz Nowoczesnej. Jakiekolwiek podziały nie byłyby dobre dla Nowoczesnej i myślę, że dojdziemy w tym względzie do porozumienia - skomentowała Barbara Dolniak.

Zgodziła się z tym Joanna Scheuring Wielgus. - Nowoczesna powstała dwa lata temu i w sumie jest jedyną partią, która w bardzo demokratyczny sposób wybiera władze. I to jest na pewno jej atut, a co będzie dalej, tego nie wiem - powiedziała. - Warto pamiętać o tym, że Nowoczesna jest formacją demokratyczną, pluralistyczną, otwartą. W związku z tym wszystkie demokratyczne reguły, które u nas są uprawiane polecam wszystkim innym formacjom politycznym. Podoba mi się, że ten rezultat jest tak blisko siebie, to znaczy niewielka przewaga Kasi Lubnauer nad Ryszardem Petru, świadczy o tym, że ludzie mają różne poglądy, różnie myślą - to jest nasza siła - ocenił Krzysztof Mieszkowski.

Autor: kc / Źródło: tvn24