Gowin: Prokuratura pod kontrolę parlamentu

TVN24

Aktualizacja:
PAP/Radek PietruszkaGowin chce, aby prokuratura była pod kontrolą Sejmu

Prokuratura powinna być pod kontrolą parlamentu - uważa minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Potwierdził, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze, która ma doprowadzić właśnie do takich zmian.

- Oddzielenie Ministerstwa Sprawiedliwości od prokuratury i uzyskanie przez prokuraturę autonomii było krokiem we właściwym kierunku, ale prokuratura w niewłaściwy sposób tę autonomię wykorzystała - powiedział Gowin we wtorek w radiu Tok FM.

Jego zdaniem przykładem złego korzystania z autonomii był konflikt między prokuraturą cywilną a wojskową.

Pod kontrolą komisji

Oddzielenie Ministerstwa Sprawiedliwości od prokuratury i uzyskanie przez prokuraturę autonomii było krokiem we właściwym kierunku, ale prokuratura w niewłaściwy sposób tę autonomię wykorzystała Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości

Podkreślił zarazem, że obecnie ani on - jako minister sprawiedliwości - ani żaden inny polityk nie ma możliwości wpływania na prokuratorów i prokuraturę. - Wiele razy, np. przy sprawie Madzi z Sosnowca, albo w związku z konfliktem Prokuratury Generalnej z wojskową, mówiono mi "zrób coś", ale takiej możliwości nie miałem - dodał.

Dlatego - jak przyznał minister - w jego resorcie trwają prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze. Mają one doprowadzić do przekazania prokuratury pod demokratyczną - jak zaznaczył Gowin - kontrolę parlamentu, a więc reprezentacji wszystkich partii, a nie tylko rządzącej.

Model tej kontroli nie jest jeszcze znany, prawdopodobnie będzie to jedna z parlamentarnych komisji, podobna do sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

O planach nowelizacji ustawy w tym kierunku Gowin mówił już wcześniej, dotąd nie informował jednak o szczegółach rozwiązania.

Minister podkreślił jednocześnie, że chce połączyć sprawę parlamentarnej kontroli prokuratury z poszerzeniem uprawnień prokuratora generalnego - np. do dobierania sobie współpracowników, bo obecnie szef prokuratury ma zbyt mały wpływ na to, kto będzie jego zastępcą.

"Miałem jechać tym pociągiem"

Pytany o żałobę narodową po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Gowin powiedział, że niestosowna jest dyskusja na temat słuszności ogłoszenia przez prezydenta tej żałoby. Jak powiedział, mało brakowało, by tymi pociągami jechał on - ale tym razem wyjątkowo wybrał jazdę do Krakowa samochodem - i jego syn, który zdecydował się na wcześniejszy pociąg z Krakowa do Warszawy.

- Gdyby tam zginął mój syn, to ja bym chciał, żeby była ogłoszona żałoba narodowa i aby na miejsce przybył prezydent oraz premier - powiedział Gowin.

Źródło: PAP