Dariusz Kmiecik i Brygida Frosztęga-Kmiecik pośmiertnie uhonorowani przez prezydenta

TVN24

tvn24Dziennikarze zostaną odznaczeni na wniosek KRRiT

Dziennikarz "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik i jego żona, dziennikarka TVP Katowice Brygida Frosztęga-Kmiecik, którzy zginęli w katastrofie w Katowicach, zostaną pośmiertnie odznaczeni Złotymi Krzyżami Zasługi. Taką decyzję podjął prezydent Bronisław Komorowski na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dariusz Kmiecik zginął w wieku 34 lat. Pierwsze szlify w zawodzie zdobywał w 2001 roku na praktykach w TVP Katowice. Okazał się na tyle dobry, że został na dłużej - najpierw jako reporter, później wydawca. Zawsze powtarzał, że dziennikarstwo jest nie tylko jego pracą, ale też pasją. W listopadzie 2006 roku trafił do "Faktów" TVN, gdzie pracował do dziś. W środę wieczorem mogliśmy zobaczyć jego ostatni materiał. Był ekspertem od Śląska.

Dziennikarka Brygida Frosztęga-Kmiecik miała 33 lata. Była autorką reportaży realizowanych dla katowickiego ośrodka TVP, ale również dla anten ogólnopolskich telewizji publicznej. Zajmowała się głównie tematyką społeczną.

Brygida i Dariusz mieli dwuletniego syna Remigiusza. On także zginął w katastrofie kamienicy.

Jak domek z kart

Kondolencje w związku z tragedią wystosowała do rodziny i przyjaciół zmarłych premier Ewa Kopacz.

Eksplozja przed godz. 5 rano w czwartek zniszczyła trzy kondygnacje kamienicy u zbiegu ulic Chopina i Sokolskiej, w ścisłym centrum Katowic. To zwarta zabudowa pochodząca w większości z początku XX w. Zawaliła się ściana frontowa części obiektu, ocalał tam tylko wysoki parter. Po wybuchu ewakuowano 15 lokatorów, pięć osób trafiło do szpitali.

W czwartek późnym wieczorem ratownicy, po kilkunastu godzinach akcji, dotarli w gruzowisku do ciał trzech zaginionych osób. W nocy potwierdzono ich tożsamość, byli to dziennikarze oraz ich dziecko.

Podczas briefingów ratownicy sygnalizowali, że poszukiwane osoby znaleźli pod stropami i ścianami, które w czasie katastrofy "złożyły się, jak przysłowiowy domek z kart".

Prokuratura podała, że prawdopodobną przyczyną śmierci dziennikarzy było uduszenie.

Uhonorowani za zasługi

Krzyż Zasługi jest przyznawany osobom zasłużonym dla państwa lub obywateli w wymiarze przekraczającym ich zwykłe obowiązki. Krzyże dzieli się na trzy stopnie: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi i Brązowy Krzyż Zasługi. Może być nadany za ofiarną działalność publiczną i ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi tego samego stopnia może być nadany tej samej osobie dwukrotnie. Odznaczenie ustanowił Sejm w 1923 r.

Smutne Święta mieszkańców zawalonej kamienicy? "Nie da się o tym zapomnieć"Szymon Sawaściuk | TVN24 Katowice
wideo 2/35

Autor: eos\mtom / Źródło: TVN24, PAP