CBA: Przestępstwo w Komisji Majątkowej

TVN24

Aktualizacja:
TVN24CBA zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w Komisji Majątkowej

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sześciu sprawach rozpatrywanych przez Komisję Majątkową przesłał do prokuratora generalnego szef CBA Paweł Wojtunik. Chodzi o nieruchomości m.in. w Warszawie, Żorach, Nysie i Bytomiu.

- Agenci CBA analizując zebrane materiały znaleźli między innymi rażące dysproporcje świadczące o tym, że w tych przypadkach mogło dojść do złamania lub naruszenia prawa - powiedział rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Jacek Dobrzyński.

I doprecyzował: - Przykładowo w Warszawie orzeczeniem Komisji przekazano prawo nieodpłatnego użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni ponad 2000 m kw. położonej w ścisłym centrum Warszawy pomimo tego, że wnioskodawca nie wykazał prawa do przywrócenia rzekomo wcześniej utraconej, zupełnie innej własności.

Według nieoficjalnych informacji PAP, chodzi o nieruchomość u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej. Wnioskodawcą była Archidiecezja Warszawska. Znajduje się tam biurowiec, którego inwestorem i właścicielem jest spółka założona przez Archidiecezję.

Z kolei - według ustaleń CBA - w Żorach (woj. śląskie) komisja rozpatrywała wniosek o odszkodowanie za utracone nieruchomości o powierzchni 42 ha. Tymczasem ostatecznie przyznano nieruchomość o wielkości 360 ha.

Zdaniem CBA nieprawidłowości były też w Nysie (woj. opolskie). Tam pełnomocnikiem wnioskodawcy ze strony kościelnej był Marek P., któremu gliwicka prokuratura postawiła już zarzuty dotyczące korupcji i oszustw. Istnieje podejrzenie, że w tej sprawie zawyżono wartość nieruchomości.

- Marek P. był również pełnomocnikiem w sprawie nieruchomości w Kętach (woj. małopolskie). Tam wnoszono o zwrot nieruchomości o powierzchni niespełna 12 ha. Wątpliwości w tym przypadku wzbudza fakt, czy wnioskodawca posiadał prawo do części roszczenia. Mimo tego przekazano mu blisko 26 ha oraz ponad 2 mln 300 tys. zł. Z kolei w Bytomiu wnioskodawca prosił o zwrot 40 ha, a Komisja Majątkowa przekazała mu prawie 200 ha nieruchomości zamiennych - powiedział rzecznik CBA.

Miliardy w nieruchomościach

Dobrzyński podkreślił, że CBA od października 2010 roku szczegółowo analizuje działalność Komisji Majątkowej. - Dotychczasowym wynikiem tych działań było ujawnienie 22 przypadków, w których mogło dojść do przestępstw w tym do niegospodarności, przekroczenia uprawnień, oszustw i poświadczenia nieprawdy w dokumentach - powiedział rzecznik CBA.

I dodał: - Tym razem chodzi o sześć orzeczeń dotyczących przekazania nieruchomości stronie kościelnej - w Warszawie, Żorach, Nysie, Bytomiu i Kętach.

Komisja Majątkowa przestała istnieć 1 marca br. Przez lata przekazała stronie kościelnej ponad 65,5 tys. ha oraz 143,5 mln zł. Wartość zwróconego majątku mogła sięgnąć nawet 5 mld zł. Komisja rozpatrzyła w sumie ok. 2800 spraw, do zbadania pozostało jeszcze 216. Teraz, na wniosek stron, mogą się nimi zająć sądy powszechne.

Źródło: tvn24.pl, PAP