Bez odprawy dla piłkarzy

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Usprawnienia na lotnisku Chopina w trakcie Euro

Piłkarze oraz członkowie oficjalnych delegacji UEFA przylatujący na warszawskie lotnisko Chopina na EURO 2012, nie będą przechodzić przez terminal ani po przylocie ani przed odlotem. Taki tryb odprawy ma pozwolić normalnie funkcjonować lotnisku podczas zbliżających się z Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Na warszawskim lotnisku trwają przygotowania do obsługi większej liczby pasażerów, w tym kibiców i podróżnych, korzystających w trakcie mistrzostw z portu. - Podczas trwania turnieju wszystkie reprezentacje piłkarskie, a także oficjalne delegacje UEFA nie będą musiały przechodzić przez terminal ani po przylocie, ani przed odlotem. Tryb ten ma zapewnić bezpieczeństwo i spokój przylatującym ekipom - wyjaśnia rzecznik portu Przemysław Przybylski. Piłkarze i oficjele wprost z samolotu odjadą autokarem do hotelu.

Nowy sposób - sprawdzony

Taki sposób odprawy został już wypróbowany na lotnisku Chopina. -Test ten przeprowadzony został przy okazji wizyty reprezentacji Portugalii, która 27 lutego przyleciała do Warszawy na towarzyski mecz z Polską. Piłkarze i działacze zostali odebrani na płycie lotniska i bezpośrednio z samolotu wsiedli do autokarów, które wywiozły ich jedną z bocznych bram prosto do hotelu - tłumaczy Przemysław Przybylski.

Terminal Etiuda czynny podczas Euro

Władze lotniska zdecydowały, że w czasie EURO 2012 ponownie otworzą zamknięty w 2009 roku terminal Etiuda. Terminal, który wcześniej obsługiwał pasażerów tanich linii lotniczych, podczas imprezy będzie wspomagała główny terminal tylko wtedy, kiedy nie będzie można w nim zmieścić wszystkich pasażerów. - To będzie terminal tymczasowy, który oznaczymy literą +E+. Chodzi o to, żeby w tym czasie powiększyć przepustowość lotniska i sprawnie odprawić podróżnych wracających po meczu do swojego kraju - zapewnia rzecznik. Przypomniał, że wcześniej rozważano wariant, by pasażerów obsługiwać w terminalu zbudowanym ze specjalnych kontenerów. - Etiuda jest budynkiem, który jest w pełni przystosowany do zainstalowania sprzętu potrzebnego do obsługi kontroli bezpieczeństwa. Ma odpowiednie instalacje, których nie zdemontowano. Terminal trzeba tylko powtórnie wyposażyć w niezbędne urządzenia - dodaje rzecznik.

Poczekalnia "przedodlotowa"

Na parkingu w rejonie Etiudy ma powstać też tzw. poczekalnia przedodlotowa, w której kibice mają czekać na wylot. Mają tam zostać rozstawione namioty, w których będzie można coś zjeść i napić się. Ponadto trwają pewne przeróbki w nowym terminalu. Chodzi m.in. o zwiększenie liczby stanowisk kontroli bezpieczeństwa, a także powiększenie przestrzeni, w której pasażerowie oczekują na kontrolę. Władze lotniska zapewniają, że będzie ono mogło przyjąć nawet 30 tys. kibiców dziennie plus ruch pasażerów niezwiązany z piłkarskimi mistrzostwami Europy.

EURO 2012 zacznie się 8 czerwca w Warszawie, a zakończy 1 lipca w Kijowie.

km/ ola

Źródło: PAP