Arłukowicz chce dymisji szefa NFZ. Wniosek u premiera

TVN24

Aktualizacja:

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył wniosek do premiera Donalda Tuska o odwołanie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza. O decyzji ministra poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek. - Wniosek wpłynął. Premier będzie go analizował i w stosownym czasie podejmie decyzję - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś. Zadowolone z kroku Arłukowicza są środowiska lekarskie, które od dawna domagają się zmiany szefa NFZ.

Graś nie przesądził jednak, kiedy zapadnie decyzja ws. szefa NFZ. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, premier odwołuje prezesa NFZ na wniosek ministra zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu.

Tymczasem Rada NFZ jeszcze nie wydała opinii ws. odwołania prezesa Funduszu Jacka Paszkiewicza - dowiedziała się PAP nieoficjalnie ze źródeł w NFZ.

Lekarze liczą na odwołanie

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz liczy na to, że premier odwoła prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza, bo - jak przypomniał - środowisko lekarskie domagało się tego od dłuższego czasu.

Wierzymy, że premier podejmie właściwą decyzję w sprawie prezesa NFZ, który doprowadził do zamieszania w sprawie umów dotyczących uprawnienia wypisywania recept na leki refundowane. Prezes Paszkiewicz samowolnie wprowadził do tych umów zapisy o karaniu lekarzy, które zostały usunięte z ustawy refundacyjnej. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz

- Bardzo dziękujemy panu ministrowi. Wierzymy, że premier podejmie właściwą decyzję w sprawie prezesa NFZ, który doprowadził do zamieszania w sprawie umów dotyczących uprawnienia wypisywania recept na leki refundowane. Prezes Paszkiewicz samowolnie wprowadził do tych umów zapisy o karaniu lekarzy, które zostały usunięte z ustawy refundacyjnej - powiedział Hamankiewicz.

Z oddziału do centrali

Jacek Paszkiewicz szefem NFZ jest od listopada 2007 roku. Wcześniej w latach 2005-2007 był dyrektorem do spraw medycznych Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z wykształcenia jest lekarzem ze specjalizacją z zakresu chorób wewnętrznych i zakaźnych.

Źródło: PAP