Sześć spotkań Dudy w czasie szczytu NATO. "Próśb było więcej"

TVN24


W ramach szczytu NATO w Warszawie prezydent Andrzej Duda planuje sześć spotkań dwustronnych - poinformował we wtorek dziennikarzy prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak dodał, jest to grupa "bardzo wyselekcjonowana", ponieważ próśb i wniosków o spotkania było znacznie więcej.

Minister zwrócił uwagę, że z racji tego, iż Andrzej Duda jest gospodarzem szczytu, jest nie tylko kurtuazją, ale i pewnym obowiązkiem jego przewodniczenie i obecność na większości formalnych sesji podczas szczytu. - Więc przestrzeni na te spotkania prezydenta jest niewiele - zaznaczył.

Spotkanie Duda - Obama

Szczerski podkreślił, że dwustronne rozmowy rozpoczną się jeszcze przed szczytem od spotkania z prezydentem USA Barackiem Obamą.

- To spotkanie odbędzie się na Stadionie Narodowym, a więc w miejscu, gdzie później rozpocznie się sam szczyt. Będzie to spotkanie bardzo ścisłych delegacji obu prezydentów, zatem na najwyższym poziomie reprezentacji politycznej obu państw - poinformował Szczerski. Według ministra podczas tego spotkania spodziewana jest dyskusja dotycząca "pełnej gamy relacji polsko-amerykańskich". - Jest to spotkanie czysto bilateralne, odbywa się w kontekście szczytu NATO, ale będzie to po prostu rozmowa dwóch przywódców państw funkcjonujących razem w polityce międzynarodowej. A więc (będzie dotyczyło) kwestii bezpieczeństwa, przyszłości UE, kwestii relacji dwustronnych, także gospodarczych i politycznych - wyliczał Szczerski. Jak zaznaczył, spotkanie potrwa kilkadziesiąt minut.

Według Szczerskiego prezydenci wygłoszą później oświadczenia i spotkają się z mediami. - Zatem będziemy mogli wszyscy poznać rezultaty spotkania bezpośrednio po jego zakończeniu. To wszystko się zamknie jeszcze przed rozpoczęciem szczytu NATO - poinformował.

Nie ma czasu dla wszystkich

Pytany o pozostałe spotkania Andrzeja Dudy minister zaznaczył, że są planowane, ale ze względów organizacyjno-logistycznych, nie jest proste dogranie terminów i miejsc dla wszystkich przywódców. - Planujemy i pracujemy nad tym, aby znaleźć czas i możliwość na pięć spotkań już w trakcie szczytu. Po spotkaniu z panem prezydentem Obamą planujemy spotkanie z panem prezydentem Łotwy, prezydentem Afganistanu, z prezydentem Azerbejdżanu, z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem oraz panem prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Te spotkania są planowane, ale ostateczny kształt rozmówców pana prezydenta będzie znany już podczas szczytu - zaznaczył minister.

Dlaczego wybrano te osoby?

- Pan prezydent Poroszenko jest stałym rozmówcą pana prezydenta Andrzeja Dudy, to będzie kolejne spotkanie obu przywódców, te kontakty są bardzo intensywne i chcemy je na tym poziomie intensywności utrzymać - podkreślił Szczerski.

- Afganistan, to oczywiste, bo to część osobnej sesji podczas szczytu, która będzie odbywać się w Warszawie, dotycząca przyszłości i stabilizacji tego kraju z udziałem sił Sojuszu. Łotwa jest bliskim partnerem Polski w regionie i jednym z tych krajów, który będzie także gościć oddziały NATO-wskie - tłumaczył. Jak zauważył minister, Azerbejdżan to również bardzo ważny partner Polski na Kaukazie. - Z prezydentem Gruzji Andrzej Duda spotykał się już kilkakrotnie, natomiast (z prezydentem Azerbejdżanu) to będzie pierwsze spotkanie, dopełniamy tę politykę południowego Kaukazu - podkreślił. Szczerski zauważył, że premier Cameron "to oczywisty rozmówca" w kontekście planowania przyszłości polityki europejskiej i polityki bezpieczeństwa. W rozpoczynającym się w piątek dwudniowym szczycie NATO w Warszawie weźmie udział 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony. Spodziewane jest potwierdzenie decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki w Polsce i trzech krajach bałtyckich.

Autor: jaz//rzw / Źródło: PAP