TVN Warszawa | Żoliborz

Cztery budynki wśród drzew. Mają nawiązywać do "krajobrazu Sadów Żoliborskich"

TVN Warszawa | Żoliborz

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zwycięski projekt na Środowiskowy Dom Samopomocy na Żoliborzu

Cztery samodzielne energooszczędne budynki, otoczone starymi drzewami. Jury wybrało koncepcję architektoniczną Środowiskowego Dom Samopomocy, który ma stanąć przy ulicy Izabelli na Żoliborzu.

Jak przekazał urząd dzielnicy, przedmiotem konkursu było wykonanie koncepcji architektonicznej budynku Środowiskowego Domu Samopomocy oraz placówki wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

- Bardzo się cieszę, że mamy dobre wieści dla mieszkańców Żoliborza. Właśnie rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na nowy Środowiskowy Dom Samopomocy, który powstanie przy ulicy Izabelli. Mam nadzieję, że z obiektu będą zadowoleni zarówno jego podopieczni, jak i pracownicy - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

W konkursie na koncepcję ŚDS wpłynęło pięć propozycji. Pierwszą nagrodę, 25 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymała pracownia EMA STUDIO z Warszawy. Drugie miejsce i 15 tysięcy złotych zdobyło biuro MISA Marcin Szulc z Warszawy. Trzecią nagrodę i 10 tysięcy złotych przyznano również warszawskiej pracowni: Agnieszka Starzyk Studio Architektury.

Ma komponować się z architekturą Żoliborza

Zespół budynków zaprojektowano tak, aby każdy z nich odpowiadał innej funkcji. "Dzięki temu placówka wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością, Środowiskowy Dom Samopomocy i zespół mieszkań chronionych mogą funkcjonować samodzielnie. Pomiędzy zaprojektowanymi budynkami o wysokości 2-3 kondygnacji zaproponowano również półprywatne przestrzenie i wspólny teren integracyjny dla użytkowników" - opisują zwycięską koncepcję urzędnicy. Na zewnątrz znalazła się też przestrzeń ze stołami, grillem, leżakami, alejkami spacerowymi czy placem do gry w koszykówkę.

- Autorzy zwycięskiego projektu zadbali, aby komponował się on z architekturą Żoliborza, a swoją koncepcją nawiązywał do krajobrazu Sadów Żoliborskich. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej o blisko 86 procent w stosunku do zapisów wymaganych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennegopodkreślił Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza.

Budynek ma być energooszczędny z panelami słonecznymi i fotowoltaicznymi na dachu. Wszystkie ścieżki mają być z nawierzchni retencyjno-mineralnych, a w pasie nad kolektorem rzeki Rudawki zaproponowano ogrody deszczowe.

Powstaną także dwa mieszkania chronione

Budynek Środowiskowego Domu Samopomocy przeznaczony będzie dla 30 osób z chorobami psychicznymi oraz kolejnych 30 z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi. Zatrudnienie znajdzie w nim łącznie 14 terapeutów, dyrektor, dwie osoby w kadrach i księgowości oraz dwóch pracowników gospodarczych.

Ośrodek wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną będzie prowadzić zajęcia dla trzech grup wiekowych od szóstego do 18. roku życia. Pomieścić ma 40 uczestników oraz sześć osób personelu.

Zaprojektowane zostały również dwa mieszkania chronione. Jedno dwuosobowe składające się z dwóch jednoosobowych pokoi, części dziennej z aneksem kuchennym i łazienki oraz jedno czteroosobowe, z dwoma pokojami dwuosobowymi, łazienki z osobnym WC oraz pokoju dziennego z aneksem kuchennym.

Informowaliśmy także o pomyśle parkingu podziemnego pod placem Wilsona:

Czy w pustce technologicznej powstanie parking?
Czy w pustce technologicznej powstanie parking?TVN24

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Żoliborz / EMA STUDIO

Pozostałe wiadomości