NIK krytykuje tempo budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Dyrektor placówki odpowiada

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budowa Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli
Budowa Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plBudowa Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski oświadczył, że stwierdzone podczas kontroli NIK nieprawidłowości zasadniczo nie wpłynęły na tempo przygotowania nowej siedziby na Żoliborzu. Przyznał jednak, że na obecny harmonogram prac negatywnie oddziałuje pandemia COVID-19.

O kontroli inwestycji powstającej na terenie Cytadeli Warszawskiej informowaliśmy ostatnio na tvnwarszawa.pl. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego powstaje zbyt długo, a proces inwestycyjny ciągnie się od kilkunastu lat. - Inwestycja miała pierwotnie być zakończona w 2012 roku, jednak jej pierwszy program zatwierdzono dopiero w 2015, a sama budowa rozpoczęła się trzy lata później. Finansowanie inwestycji zapewniono, jednak nie wszystkie podejmowane działania były właściwe. Przykładowo, pierwotnie koszty znacznie przekraczały zamierzenia ówczesnego planu. Naszą uwagę przykuła także procedura zlecenia usług, która nie zapewniała wyboru wykonawców w sposób konkurencyjny – poinformował prezes NIK Marian Banaś.

Przekazał też, że według izby "nie podjęto wystarczających działań", by zrealizować inwestycję w planowanym terminie. - Zgodnie z najnowszym harmonogramem budowa pierwszego pawilonu muzeum ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Jednak w naszej ocenie ten termin, podobnie jaki wiele wcześniejszych, jest zagrożony. Do czasu zamknięcia kontroli nieuregulowana była między innymi kwestia dokończenia wjazdu na teren cytadeli – zaznaczył Banaś. 

Kontrolerzy dopatrzyli się nieprawidłowości związanych z przygotowaniem inwestycji, sposobem zapewnienia finansowania i rozliczania wykonywanych prac oraz zarzucali, że źle zorganizowano proces opuszczenia terenu Cytadeli Warszawskiej przez instytucje i jednostki wojskowe przed rozpoczęciem budowy nowej siedziby muzeum.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"NIK nie stwierdziła naruszeń przepisów prawa"

Do raportu NIK z wynikami kontroli odniósł się dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski. Jego oświadczenie w tej sprawie opublikowano na stronie instytucji. Na wstępie podkreślił on, że "NIK nie stwierdziła naruszeń przepisów prawa". "W opinii inspektorów NIK wystąpiły jedynie pewne nieprawidłowości, które zasadniczo nie wpłynęły ani na terminy realizacyjne, ani na koszty inwestycji" – twierdzi dyrektor.

Przypomina też, że MWP jest jedną z najważniejszych narodowych instytucji kultury, a od ponad stu lat nie posiada własnej siedziby. Obecnie funkcjonuje w pomieszczeniach wynajmowanych od Muzeum Narodowego. "Ostateczne decyzje rządowe dotyczące zakresu i sposobu finansowania inwestycji budowy nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli zapadły dopiero w roku 2015. Po wykonaniu dokumentacji projektowej i przeprowadzeniu procedury przetargowej, w maju 2018 roku zawarta została umowa z generalnym wykonawcą robót budowlanych obejmująca budowę pawilonu wystawowego, dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego z dwuhektarowym placem oraz nowych sieci infrastruktury dla inwestycji realizowanych na terenie Cytadeli" – opisuje Żurkowski.

Według aktualnego harmonogramu ten etap inwestycji powinien zostać zakończony do końca 2021 roku. Dyrektor MWP przyznaje, że pojawiają się niesprzyjające okoliczności. "Na termin zakończenia tego zakresu wpływają negatywnie problemy związane z epidemią COVID-19. Dotyczy to zarówno zachorowań personelu związanego z inwestycją po stronie inwestora, wykonawcy, podwykonawców oraz dostawców materiałów budowlanych, jak i kwestii związanych z dostępnością niektórych materiałów budowlanych dostarczanych między innymi z zagranicy" – wyjaśnia.

Harmonogram budowy Muzeum Wojska PolskiegoNIK

Dyrektor odniósł się również do zarzutu NIK o nieuregulowanie kwestii budowy nowego wjazdu do Cytadeli od strony Wybrzeża Gdyńskiego. Jak poinformował, w marcu tego roku zawarto umowę z wykonawcą robót budowlanych. Ma on 12 miesięcy na wykonanie tego zadania.

"Jednocześnie trwają intensywne prace projektowe wystawy stałej w pawilonie wystawowym MWP z terminem jej wykonania i otwarcia w 2023 roku. Równolegle trwają prace konserwatorskie muzealiów, między innymi wybranego sprzętu ciężkiego, sztandarów, obrazów czy też uzbrojenia przeznaczonych na ekspozycję stałą. W bieżącym roku trwają, a częściowo zostały zakończone prace dostosowawcze budynków i pomieszczeń powojskowych w Cytadeli, które zostały zasiedlone przez administrację i część działów muzealnych" – wylicza Żurkowski.

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości