Piękne, kolorowe i zależne od wiatru. Balony nad Warszawą

TVN Warszawa | Żoliborz

Autor:
mp/katke/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
II Balonowy Cud nad Wisłą

W sobotę nad Warszawą pojawiły się kolorowe balony. Niedziela to ostatni dzień drugiej edycji Balonowego Cudu nad Wisłą.

Impreza zaplanowana była na cały weekend. Niestety w piątek warunki pogodowe nie pozwoliły na start balonów. Głównym problemem był brak wiatru. Nieco lepiej było w sobotę. Pierwszy poranny lot odbył się o godzinie 5 rano. Balony wzniosły się w powietrze także po południu i - jak informowali na Facebooku organizatorzy - poleciały na start w stronę Wołomina. Niedziela to trzeci i ostatni dzień imprezy.

Zdjęcia z sobotnich przelotów opublikował m.in. Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan:

Uzależnione od wiatru

Przeloty balonów można oglądać na ekranie ustawionym na łące przy Polskim Komitecie Olimpijskim na Żoliborzu. "Gdy balony odlecą, będzie streaming z lotu, by każdy obecny mógł zobaczyć na żywo, gdzie znajdują się balony, jaki jest widok, a komentarz zapewni ekspert w tej dziedzinie" - zapowiadali organizatorzy wydarzenia. Relacje można też znaleźć na facebookowym profilu Balonowa Strona Nieba.

Balony startują z różnych lokalizacji między innymi sprzed Zamku Królewskiego, plaż nad Wisłą, łąki przy Polskim Komitecie Olimpijskim i parków na Mokotowie. Jak informowali organizatorzy, "balony zależne są od spokojnego wiatru, więc zwyczajowo lata się pół godziny po wschodzie słońca i pół godziny przed zachodem". Starty uzależnione są od siły i kierunku wiatru, w tym roku warunki nie są tak łaskawe, jak podczas ubiegłorocznej edycji baloniarskiego święta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE 

Dlatego w piątek wieczorem widzowie mogli oglądać balony tylko na ziemi. Ale czekała na nich także inna atrakcja – Nocna Parada Baloniarzy. Około godziny 21 w okolicach Stadionu Narodowego zebrał się konwój złożony z baloniarzy i wyruszył trasą: aleja Zieleniecka, Aleje Jerozolimskie, plac Zawiszy i ulicą Żwirki i Wigury. Po drodze były trzy przystanki - na Moście Poniatowskiego, przy Dworcu Centralnym oraz na Żwirki i Wigury na wysokości Pola Mokotowskiego. Tam baloniarze odpalili palniki i w niebo buchnęły słupy ognia.

Ponad 200 lat tradycji

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w sierpniu 2020 roku i upamiętniała stulecie Bitwy Warszawskiej. Warszawa jest miastem historycznie związanym z balonami. Pierwszy lot odbył się 10 maja 1789 roku, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z ogrodu Foksal wystartował pilotowany przez Francuza Jeana Pierre’a Blancharda balon, który wzniósł się na wysokość dwóch kilometrów, a po 45 minutach wylądował w Białołęce. Przed II wojną światową polscy baloniarze wielokrotnie wygrywali zawody, w tym najbardziej prestiżowy Puchar Gordona Bennetta, który odbył się także na przedwojennym lotnisku na Polu Mokotowskim.

W ubiegłym roku tak opisywaliśmy obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej:

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku Fakty TVN

Autor:mp/katke/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell / PAP