Zabytkowy mur getta do remontu

TVN Warszawa | Wola

Autor:
ran/pm
Źródło:
PAP / tvnwarszawa.pl
Urząd dzielnicy WolaMur Getta Warszawskiego

Jeszcze w październiku ma się rozpocząć renowacja zabytkowego muru getta Warszawskiego. Prace będą trwać miesiąc.

- Na Woli znajduje się wiele historycznych miejsc związanych z II wojną światową i Powstaniem Warszawskim, a mur getta jest jednym z najważniejszych z nich - powiedział w związku Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

- Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, dlatego naszym obowiązkiem było nadanie temu miejscu wyglądu, który pasowałby do jego rangi historycznej - dodał.

Ostatni etap

Urząd dzielnicy przekazał też, że wcześniej odbyły się prace rozbiórkowe nieużywanych budynków należących do Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza oraz przygotowany został projekt rewitalizacji terenu wokół muru, który będzie podzielony na strefę historyczno-dydaktyczną oraz rekreacyjno-sportową. Pojawią się również gabloty na czasowe ekspozycje, tablice informacyjne oraz elementy małej architektury.

- Teraz przystępujemy do ostatniego etapu inwestycji, czyli do renowacji samego zabytkowego muru - wyjaśnił Strzałkowski. - W jej ramach zostaną wykonane prace polegające na rozebraniu kilku warstw cegły i ponownym ich wmurowaniu, usunięciu tynków ze ścian muru, wykonaniu uzupełnień na całej powierzchni muru, a także zabezpieczeniu całej konstrukcji i pokryciu jej środkiem zabezpieczającym przed wilgocią - powiedział.

Prace mają potrwać do listopada.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców na okupowanych przez nich terenach. W szczytowym momencie liczba jego mieszkańców wynosiła około 460 tysięcy.

Czytaj też o historycznej iluminacja w Wilanowie:

Wilanów znowu rozbłysnął

Wilanów rozbłysnął już po raz siódmyTVN24
wideo 2/2

Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl

Autor:ran/pm

Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Wola