Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE WIADUKTU TRASY ŁAZIENKOWSKIEJ

- Z uwagi na warunki atmosferyczne zamknięcie północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej nastąpi w sobotę przed południem - przekazała nam Małgorzata Gajewska, rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Już w piątek uruchomiona zostanie część buspasów wytyczonych na czas remontu.

TVN Warszawa | Wola

Od fundamentów po złocony krzyż. Remont wolskiej cerkwi na ostatniej prostej

TVN Warszawa | Wola

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Remont wolskiej cerkwi

Prace ratunkowe na wieży, remont kopuły i jej poszycia, wzmocnienie płytek - to niektóre z prac remontowych i konserwatorskich, które od 2018 roku toczą się przy wolskiej cerkwi. Z uwagi na wysoki koszt, remont został podzielony na etapy. Pod koniec roku parafia ukończyła czwarty, w tym roku planuje zakończyć całość prac.

Remont cerkwi świętego Jana Klimaka rozpoczęto od najpilniejszych prac, takich jak wykonania izolacji przeciwwilgociowych fundamentów. "Rok później przystąpiono do prac ratunkowych na wieży, której, jak wykazały ekspertyzy, konstrukcja była osłabiona. Jednocześnie wykonano remont drewnianej więźby kopuły i jej poszycia. Pozłocono także górujący nad świątynią krzyż" - wylicza stołeczny konserwator zabytków.

W kolejnych latach ekipa budowlano-konserwatorska przystąpiła do prac na zewnątrz. Jak zwraca uwagę konserwator, elewację świątyni pokrywa okładzina z płytek klinkierowych, uzupełniona pasami dekoracji sztukatorskiej z motywami roślinnymi, które były mocno zniszczone. "Ich remont, obok wzmocnienia, miał również zadanie estetyzujące i przywracające pierwotny wygląd. W trakcie prac odkryto i przywrócono oryginalną piaskowo-żółtą barwę dekoracji architektonicznych" - zaznacza konserwator.

W ubiegłym roku parafia zakończyła czwarty etap prac, które były prowadzone na elewacjach północnego skrzydła budynku. "Konserwatorzy wzmocnili spękania muru, oczyścili i uzupełnili ceramiczną okładzinę, a uszkodzone sztukaterie poddali wzmocnieniu i uzupełnieniu, a na koniec pomalowali. Prace przeprowadzono rzetelnie, a ich efekt jest bardzo dobry" - ocenia konserwator.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Okno cerkwi przed i po remoncieStołeczny Konserwator Zabytków

Prace zakończą się w tym roku

Na 2022 rok parafia zaplanowała zakończenie remontu elewacji. Chodzi o wykonanie pozostałych dolnych partii ścian zewnętrznych wraz z krużgankiem przy wejściu. Prace były możliwe dzięki współfinansowaniu przez Warszawę. Jak czytamy w komunikacie, od 2018 roku koszt dofinansowania wyniósł 1 653 072 złotych (cerkiew - 1 128 481 zł, cmentarz - 524 591 zł). 

Świątynię św. Jana Klimka wzniesiono w latach 1903-05. Starszy od niej jest cmentarz powstały na terenie dawnych umocnień fortecznych, tzw. reduty wolskiej, tuż po upadku powstania listopadowego. 

Informowaliśmy także o zabytkowej kamienicy przy Bednarskiej, która popada w ruinę:

Kamienica przy Bednarskiej 25
Kamienica przy Bednarskiej 25Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stołeczny Konserwator Zabytków

Pozostałe wiadomości