TVN Warszawa | Wola

Teatr Żydowski przeniesie się na Wolę. Na razie wybrano wykonawcę projektu

TVN Warszawa | Wola

Autor:
kkow/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl/UM
wikipedia.pl (CC BY-SA 3.0)Teatr Żydowski znajdzie swoje miejsce przy ulicy Kasprzaka 22

Teatr Żydowski od 2016 roku działa bez stałej siedziby. Jednak już niedługo będzie można go odwiedzić przy ulicy Kasprzaka 22, gdzie dotąd mieścił się Teatr na Woli. Projekt przygotuje pracownia Biuro Architekt Kaczmarczyk s.c. z Suchej Beskidzkiej.

Od 2016 roku Teatr Żydowski nie ma w stolicy swojej stałej siedziby. Już niedługo jednak ma się to zmienić, bowiem zostanie on przeniesiony na ulicę Kasprzaka 22, gdzie do tej pory mieścił się Teatr na Woli. Nieruchomość została zakupiona przez miasto w 2019 roku. Teraz plany przeniesienia tam Teatru Żydowskiego wchodzą w etap realizacji. Projekt przygotuje pracownia Biuro Architekt Kaczmarczyk s.c. z Suchej Beskidzkiej.

Budynek od początku pełnił funkcje związane z kulturą. Kiedyś znajdowało się w nim Kino "Mazowsze", a potem Teatr na Woli, który został założony w 1976 roku przez Tadeusza Łomnickiego. Przez pewien czas miejsce to było także tymczasową siedzibą Teatru Narodowego, gdy ten ucierpiał w pożarze.

Pięć lat bez stałej siedziby

- W ramach rozpoczętej inwestycji zmodernizowana zostanie duża scena, powstanie także mała scena, pomieszczenia zaplecza teatralnego oraz powierzchnia z przeznaczeniem na działalność Centrum Kultury Jidysz. Czekamy na powrót spektakli w tym symbolicznym budynku – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

Poprzednia stała siedziba Teatru Żydowskiego znajdowała się - od 1970 roku - na Placu Grzybowskim. Jednak w 2016 roku nieruchomość została sprzedana przez właściciela i teatr zmuszony był opuścić swój adres. Obecnie mała scena, scena letnia i administracja mieszczą się przy Senatorskiej 35, a spektakle wieloobsadowe są prezentowane na zaprzyjaźnionych scenach.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy również o wycince drzew przed PKiN:

Wycinka drzew była przeprowadzona pod budowę teatru Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autor:kkow/r

Źródło: tvnwarszawa.pl/UM

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.pl (CC BY-SA 3.0)