Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowuje 2019 rok

TVN Warszawa | Wola

Autor:
dg
Źródło:
PAP
Jacek Turczyk/PAPMuzeum powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało kolejny rok pracy. W 2019 roku placówkę odwiedziło ponad 700 tysięcy osób.

- 708 tysięcy osób, 5200 grup a w tym 683 grupy obcojęzyczne odwiedziły w ubiegłym roku Muzeum Powstania Warszawskiego - podali pracownicy placówki. Natomiast film "Miasto ruin" w muzealnym kinie 3D obejrzało blisko 390 tys. osób.

Podczas ostatnich 12 miesięcy odbyło się tu 140 warsztatów, 110 wykładów, blisko 20 koncertów i promocji książek, a także m.in. wydarzenia związane z obchodami, wystawy i gry.

Pamiątki od darczyńców

W corocznym podsumowaniu znalazły się również informacje na temat pamiątek przekazanych placówce, a było ich ponad 3700 od 190 darczyńców. W tym m.in. obrączki ślubne z okresu Powstania, listy kilkunastoletniego Norberta Dowgwiłło pisane do babci podczas zrywu, w których relacjonował sytuację na Marymoncie na przełomie sierpnia i września oraz historyczną flagę PCK, którą miała przy sobie polska delegacja biorąca udział w rozmowach kapitulacyjnych powstania. Archiwum muzeum wzbogaciło się też o blisko 3 tysiące fotografii, zarówno zakupionych, jak i podarowanych.

Najważniejsze wystawy

Wśród zaprezentowanych wystaw znalazła się interaktywna instalacja "Odbicie. Jestem jak ty zapewne", dzięki której wśród archiwalnych zdjęć powstańców zwiedzający mógł odnaleźć swojego "sobowtóra". Zaprezentowano także piątą edycję ekspozycji "Zachowajmy ich w pamięci" upamiętniającej cywilne ofiary zrywu, eksponowaną w parku Powstańców Warszawy na Woli.

Z kolei jesienią odbyła się premiera albumu fotoreportera Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK Tadeusza Bukowskiego "Fotografie warszawskie 1935–1955".

Ukazał się również czwarty tom serii komiksowej "Bradl" autorstwa Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego. Przybliża on losy polskiego oficera wywiadu, Kazimierza Leskiego ps. Bradl - uczestnika Powstania Warszawskiego.

Ponadto, w 2019 r. przeprowadzono również całkowitą renowację czterech grobów powstańców warszawskich pochowanych na Powązkach Wojskowych i grobu rodzinnego gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. 

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o nowym eksponacie w Muzeum Powstania Warszawskiego związanym z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim:

Akwarela Krzysztofa Baczyńskiego

"Takie obrazy są wyjątkową rzadkością"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Źródło: PAP

dg