Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Wola

Budują nową szkołę. "To priorytet, dlatego prace nie zostały przerwane"

TVN Warszawa | Wola

Autor:
mp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trwa budowa szkoły na Odolanach

Przy ulicy Karlińskiego na Odolanach wyrasta nowa szkoła. Wykopy pod fundamenty są już gotowe, trwają roboty żelbetowe. Dzielnica na budowę nowoczesnej podstawówki przeznaczy prawie 38 milionów złotych.

Dzielnica pochwaliła się, że mimo stanu epidemii prace budowlane na Odolanach idą pełną parą. Powstały już wykopy pod fundamenty, trwają prace żelbetowe związane między innymi ze ścianami fundamentowymi oraz podpiwniczeniem.

– Ta inwestycja to priorytet, dlatego prace nie zostały przerwane. Bardzo zależy nam, aby pierwotny harmonogram został zachowany – zaznacza Robert Rafałowski, zastępca burmistrza Woli. – Chcemy również, żeby budowa szkoły stwarzała jak najmniejsze uciążliwości dla mieszkańców, dlatego na bieżąco czyszczona jest droga przy Sowińskiego – zapewnia.

Tysiące metrów sześciennych ziemi, piasku i betonu

Podczas prac wykorzystanych zostanie między innymi 20 tysięcy metrów sześciennych ziemi i piasku, około 4 tysięcy metrów sześciennych betonu oraz blisko 67 tysięcy pustaków. Samo zbrojenie waży około 320 ton.

W dwóch oddzielnych częściach budynku mają się znaleźć pomieszczenia dla uczniów szkoły podstawowej i dzieci z oddziałów przedszkolnych. – Placówka będzie liczyła 28 pełnowymiarowych sal dydaktycznych dla szkoły podstawowej, cztery sale dla oddziałów przedszkolnych oraz siedem mniejszych sal dydaktycznych do pracy w grupach i trzy pracownie językowe – wymienia Rafałowski.

Kilka boisk i nasadzenia zieleni

Nie zabraknie obiektów sportowych - będzie boisko o wymiarach 15 na 28 metrów, zaplecza sanitarne, mała sala fitness oraz sala gier stołowych. Projekt przewiduje również dwa boiska wielofunkcyjne do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną i ręczną, a także plac zabaw dla dzieci. Duże schody terenowe z siedziskami i zielenią na dziedzińcu mają stanowić widownię dla gier sportowych i być miejscem spotkań dla uczniów, którzy do swojej dyspozycji będą mieli również stołówkę, bibliotekę oraz świetlicę.

Na zielonym pasie od strony Wolskiej zostaną posadzone drzewa, które mają tworzyć naturalną barierę chroniącą szkołę przed hałasem i zanieczyszczeniami drogowymi.

Dzielnica zapewnia, że obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaznacza też, że budowa wspomnianych boisk wielofunkcyjnych nie jest przedmiotem podpisanej umowy. Te prace mają zostać zlecone w oddzielnym postępowaniu, ale według przewidywań urzędników będą gotowe w tym samym czasie co szkoła.

Warta prawie 38 milionów

W połowie stycznia Wola podpisała umowę na budowę szkoły z firmą Mirbud S.A. Na wykonanie tego zadania przeznaczy prawie 37,6 milionów złotych. - Zgodnie z podpisaną umową wykonawca ma dwa lata na realizację inwestycji – podkreśla Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o tym, że władze Warszawy są zaskoczone kolejnym etapem łagodzenia obostrzeń, który zakłada między innymi otwarcie od 6 maja przedszkoli i żłobków:

Rafał Trzaskowski o otworzeniu przedszkoliFacebook / Rafał Trzaskowski

Autor:mp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Wola