Aktywiści zablokowali wjazd do siedziby firmy budującej mur na granicy z Białorusią

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Aktywiści zablokowali bramę wjazdową do siedziby firmy budującej mur na granicy
Aktywiści zablokowali bramę wjazdową do siedziby firmy budującej mur na granicyTVN24
wideo 2/2
Aktywiści zablokowali bramę wjazdową do siedziby firmy budującej mur na granicyTVN24

W piątek rano grupa aktywistów zablokowała wjazd do siedziby firmy Budimex, która jest jednym z wykonawców muru budowanego wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. To forma sprzeciwu wobec decyzji o budowie zapory.

W piątek po godzinie siódmej przy ulicy Skierniewickiej na Woli zgromadziła się grupa aktywistów ubranych w niebieskie kaski, którzy rozstawili blokadę przy bramie wjazdowej prowadzącej m.in. do siedziby firmy Budimex. Na zaporze z siatki i drutu aktywiści rozwiesili transparent z napisem "Budimex Stop".

Blokada była kilkukrotnie przesuwana przez osoby, które chciały przejechać przez bramę i ponownie rozstawiana przez aktywistów. Po kilkudziesięciu minutach na miejscu pojawili się policjanci.

- Około godziny ósmej otrzymaliśmy zgłoszenie o tarasowaniu bramy wjazdowej przez grupę osób. Po przyjeździe na miejsce policjanci nikogo tam nie zastali. Funkcjonariusze przeprowadzili czynności. Ochroniarz z budynku, do którego przynależy brama złożył wyjaśnienia - przekazała nam Gabriela Putyra z Komendy Stołecznej Policji.

"Koszty tej inwestycji są niewymierne"

"25 stycznia pod hasłem rozwiązania kryzysu uchodźczego ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Konstrukcja ta liczy 186 km. Budowa ma zająć ok. 150 dni i trwać po 24 godziny na dobę! Postawienie tej zapory pochłonie ok. 1,6 mld zł. Ale to tylko koszt finansowy (przypomnijmy, że inwestycja ta ma finansowanie publiczne). Najwyższe koszty tej inwestycji są niewymierne - to bowiem ogromne i czasem nieodwracalne szkody na bardzo wielu płaszczyznach: przyrodniczej, humanitarnej i wizerunkowej" - piszą w swoim manifeście aktywiści.

Podkreślili, że budowa muru jest "rezultatem sztucznie kreowanej atmosfery strachu przed migrantami, a specustawa ma de facto służyć ignorowaniu szeregu przepisów prawa i uniemożliwić kontrolę społeczną nad planowaną inwestycją".

"Budowa muru nie zastąpi mądrej, odpowiedzialnej, sprawiedliwej polityki migracyjnej. Jest jej zaprzeczeniem. Zapora wzdłuż granicy nasila jedynie działania przemytników i przeniesie szlaki migracyjne na inne odcinki polskiej granicy" - zaznaczyli aktywiści. Ich zdaniem, budowa muru doprowadzi do zniszczenia dziedzictwa UNESCO, a także do strat dla środowiska naturalnego, w tym Puszczy Białowieskiej.

"Mamy obowiązek zareagować na zapytanie rządu"

Głos w sprawie protestu zabrał rzecznik prasowy Budimex SA Michał Wrzosek. Jak zaznaczył, budowa zapory, to inwestycja realizowana przez straż graniczną. - My jesteśmy w pozycji generalnego wykonawcy. Jako firma na liście firm strategicznych mamy obowiązek zareagować na zapytanie rządu, złożyć ofertę na realizację prac. Jeśli ta oferta zostanie przyjęta, musi być realizowana - tłumaczył Wrzosek.

Odniósł się również do zarzutów negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko. - Zawsze kładziemy bardzo duży nacisk na aspekt środowiskowy. Żadna z budów, które realizowaliśmy, nie pozostawiła po sobie negatywnego wpływu środowiskowego. Dajemy dużo większą rękojmię, niż wynosi średnia rynkowa na to, że prace wykonywane przy budowie zapory będą neutralne dla środowiska - podkreślił rzecznik Budimexu. - Mimo że nie było takiego obowiązku, narzuciliśmy na siebie nadzór zewnętrznej firmy, która prowadzi nadzór środowiskowy. Po to, aby była pewność, że prace, które prowadzimy, nie zagrażały środowisku - zapewnił przedstawiciel wykonawcy.

Mur na granicy z Białorusią

25 stycznia Straż Graniczna poinformowała, że ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. "To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej. Długość bariery to 186 kilometrów, koszt jej budowy to 1,6 miliarda złotych" - przekazano.

Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 milionów złotych, wykonują firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Prace na granicy odbywać się będą równolegle na czterech odcinkach. Budimex postawi zaporę na dwóch odcinkach o długości łącznie 105,5 kilometra, a Unibep - na kolejnych dwóch o długości 80,7 kilometra.

Inwestycja - zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada - jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest Komendant Główny Straży Granicznej.

Kolejnym etapem będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej.

Wątpliwości wokół budowy muru na granicy z Białorusią
Wątpliwości wokół budowy muru na granicy z BiałorusiąTVN24

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Są ogromne utrudnienia w ruchu.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. Utrudnienia w kursowaniu pociągów

Śmiertelne potrącenie na torach. Utrudnienia w kursowaniu pociągów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl