Podpory ocaleją, płyta do wymiany. Jest wykonawca remontu wiaduktu nad Globusową

Autor:
b
Źródło:
PAP
Wiadukt nad Globusową jest w fatalnym stanie technicznym
Wiadukt nad Globusową jest w fatalnym stanie technicznym
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plWiadukt nad Globusową jest w fatalnym stanie technicznym

Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na remont wiaduktu nad ulicą Globusową. Inwestycja w dzielnicy Włochy będzie kosztowała ponad 11 milionów złotych i ma zakończyć się w ciągu 60 tygodni od momentu podpisania umowy.

W przetargu na remont wiaduktu wpłynęło pięć ofert. Najkorzystniejszą przedstawiła firma Primost Południe z Będzina. Wykona je za 11 mln 246 tys. zł brutto. "To o ponad 4 mln zł mniej niż zabezpieczona przez nas kwota. Dzięki temu zaoszczędzone środki będziemy mogli przesunąć na inne inwestycje" - poinformował ZDM.

Podpory ocaleją, płyta do wymiany

Prace polegać będą na wymianie płyty pomostu wiaduktu drogowego i kładki dla pieszych. Drogowcy w zeszłym roku przeprowadzili badania stanu technicznego wiaduktu i okazało się, że podpory mogą zostać zachowane. Skute zostaną tylko częściowo, tak by dostosować je do nowej konstrukcji płyty.

"Obiekt zostanie wyposażony w płyty przejściowe, których dotychczas nie było – są one ważnym elementem konstrukcji zmniejszającym obciążenia i wydłużającym żywotność. Istniejący pas zieleni, który był jednym z głównych czynników degradacji obiektu, zastąpią donice z zielenią" - przekazał ZDM.

Wiadukt na Globusowej do remontuZDM

Nowy chodnik, rezerwa pod ścieżkę

W trakcie przebudowy w ciągu ulic Świerszcza i Potrzebnej wyremontowany zostanie chodnik i wykonana rezerwa pod przyszłą ścieżkę rowerową, która zostanie połączona z istniejącą ścieżką na wiadukcie. Układ Globusowej pozostanie bez zmian.

"Wiadukt nad ul. Globusową ma już niemal 60 lat i jego stan techniczny z każdym rokiem się pogarsza. Przyczyniły się do tego nie tylko upływający czas i intensywna eksploatacja. Na duży stopień degradacji obiektu wpłynęły też uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez pojazdy przekraczające dopuszczalną wysokość pod wiaduktem. Również uszczelnienia nie wytrzymały próby czasu – przeciekająca woda powoli, lecz konsekwentnie naruszała betonowo-stalową konstrukcję" - zaznaczył ZDM.

Wykonawca dostanie 60 tygodni

W latach 1979, 1995 i 2001 wykonywane były wzmocnienia podłoża, a w ostatnich latach ustawione zostały dodatkowe podpory. "Umowę z firmą Primost Południe powinniśmy podpisać w ciągu najbliższych tygodni" - zadeklarował ZDM. Od tego momentu wykonawca będzie miał 60 tygodni na przeprowadzenie prac.

We wrześniu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o remoncie ulicy Jana Kazimierza:

Jana Kazimierza na Odolanach przejdzie remont
Jana Kazimierza na Odolanach przejdzie remontMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości