Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Włochy

Celnicy przejęli prawie 900 koralowców. Trafiły do zoo, część nie przeżyła

TVN Warszawa | Włochy

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
KASCzęść uratowanych koralowców trafiła do zoo

Leciały z Indonezji i dotarły na Lotnisko Chopina. Celnicy zapobiegli nielegalnemu transportowi prawie 900 koralowców. Część z nich nie przeżyła podróży, pozostałe trafiły do akwarium warszawskiego zoo.

- Według zgłoszonych do odprawy dokumentów przesyłka o wadze półtorej tony miała zawierać między innymi różne zwierzęta morskie. Rewizja pierwszych kartonów wykazała jednak rozbieżności, wskazujące na niezgodności z deklaracją importera i zezwoleniami konwencji waszyngtońskiej CITES. W tej sytuacji funkcjonariusze z Oddziału Celnego Towarowego I w Warszawie Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili pełną rewizję przesyłki - przekazała Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>

Warszawskie zoo przyjęło 764 osobniki

Funkcjonariusze skontrolowali łącznie 50 kartonów, w których znaleźli 883 okazy koralowców rafotwórczych. Celnicy powiadomili warszawski Ogród Zoologiczny, którego eksperci dokonali przeglądu koralowców. - Naszym zadaniem było uratowanie jak największej liczby koralowców i zapewnienie im fachowej opieki do zakończenia postępowania - wyjaśniła Pasieczyńska.

Stołeczny ogród przyjął 764 żywe osobniki różnych gatunków koralowców, spośród których 259 zostało zaopiekowanych w akwariach zoo w Warszawie, 326 koralowców pojechało do wrocławskiego zoo, a 179 do płockiego. - Obecnie zwierzęta mają zapewnione warunki zgodne z wymaganiami danego gatunku i są bezpieczne. Niestety, 119 koralowców nie przeżyło długiego transportu z Indonezji i warunków, w jakich były przewożone - przekazała rzeczniczka IAS.

Koralowce są pod ochroną

Wyjaśnianiem sprawy zajmuje się Wydział Dochodzeniowo-Śledczy MUCS w Warszawie. Justyna Pasieczyńska zwróciła uwagę, że koralowce rafotwórcze to nie rośliny, tylko zwierzęta, które są gatunkiem szczególnie chronionym, wyszczególnionym na liście Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Koralowce są zagrożone wyginięciem m.in. przez zmiany klimatyczne czy nielegalne pozyskiwanie żywych okazów i przewożenie ich jako pamiątki z zagranicznych wycieczek.

- Przewozowi transgranicznemu takich okazów powinno towarzyszyć zgłoszenie celne oraz przedstawienie zezwoleń eksportowo-importowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne w kraju wywozu i kraju przywozu. W Polsce organem takim jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia wyżej wymienionych warunków jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Apelujemy, by nie przywozić z wakacji tego typu pamiątek - podsumowała Justyna Pasieczyńska.

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KAS